Poncyljusz ma w PiS sobowtóra - Kaczyński ich myli

Jedna z największych gwiazd PiS , były wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz ma w partii sobowtóra. Jest tak podobny do Poncyljusza, że myli ich nawet Jarosław Kaczyński . Krzysztof Putra na widok obu polityków miał powiedzieć: - kurde, sklonowani!

Dariusz Piontkowski, bo tak nazywa się sobowtór Poncyljusza, był w przeszłości marszałkiem województwa podlaskiego. Z obydwoma politykami porozmawiał serwis internetowy tvp.info.

- Jesteśmy prawie identycznego wzrostu i mamy podobne rysy twarzy. Nic dziwnego, że ludzie nas mylą - opowiada portalowi tvp.info Paweł Poncyljusz. - Jarosław Kaczyński dłużej niż mnie zna Dariusza. Gdy przed kilkoma laty zapisałem się do PiS, jedną z pierwszych kwestii, którą usłyszałem z ust prezesa, było: a wie pan, że mamy takiego bardzo podobnego do pana działacza?

Poncyliusz i Piontkowski

Jarosław Kaczyński kilkakrotnie pomylił obu polityków ich na partyjnych kongresach. - Na jednym ze spotkań, jeszcze przed dojściem PiS do władzy, prezes zaczął zwracać się do mnie per "pan Paweł" - wspomina Piontkowski. - Szybko się jednak zreflektował, poznał chyba po głosie - dodaje w rozmowie z tvp.info.

Podobne doświadczenia ma Poncyljusz. - Na innym ze zjazdów prezes spytał mnie otwartym tekstem, czy ja to ja 

Kaczyński to jednak nie jedyny polityk PiS, dla którego dwaj działacze są do siebie podobni. Podobne odczucia ma rzecznik prasowy klubu PiS podlaski poseł Mariusz Kamiński. - Jakieś pięć lat temat mieliśmy spotkanie w jednym z lokali w Białymstoku. Dariusz i Paweł siedli obok siebie. Przecierałem oczy ze zdumienia - wspomina. - Nigdy nie zapomnę wyrazu twarzy marszałka Krzysztofa Putry, który spojrzał na nich i wykrzyknął: - kurde, sklonowani!

Zadaniem sobowtórów, nasilenie gaf i wpadek miało miejsce w okresie, gdy PiS doszedł do władzy, a oni sami objęli ważne stanowiska. W marcu 2006 roku Poncyljusza mianowano wiceministrem gospodarki, nieco ponad rok później Piontkowski został marszałkiem województwa podlaskiego.

- Pamiętam, że wkrótce po zaprzysiężeniu na wiceministra, kiedy nie byłem jeszcze tak rozpoznawalny, spóźniłem się na kongres PiS w Łodzi. Dariusz wspominał mi później, że miał przez to kłopoty - mówi Poncyljusz. - To fakt. Przyskoczyli do mnie jacyś ludzie ze Śląska i zaczęli wypytywać o szczegółowe kwestie związane z górnictwem - wspomina Piontkowski 

TO NIE KONIEC: Monika Olejnik i... KTO? Znajdź różnice! 

Więcej o: