Dzień Pierwiastka Kwadratowego - to dzisiaj!

To się nie zdarza na co dzień. Nawet nie co roku. Dzień Pierwiastka Kwadratowego przypada tylko 9 razy... w ciągu stulecia! Zarówno dzień, jak i miesiąc stanowią pierwiastek kwadratowy dwóch ostatnich cyfr roku. - Te dni są jak komety w kalendarzu: długo się na nie czeka, aby na chwilę rozświetliły dzień - mówi Ron Gordon, nauczyciel z Kalifornii.  

Dla większości ludzi wtorek będzie dniem jak każdy inny. Miłośnicy matematyki dostrzegą jednak niecodzienność daty 3.3.09. Ron jest jednym z nich i stara się spopularyzować Dzień Pierwiastka Kwadratowego . Poprzedni Dzień Pierwiastka Kwadratowego przypadał 2 lutego 2004 r. (2.2.04), kolejne zaś będą obchodzone 4 kwietnia 2016 r. (4.4.16) i 5 maja 2025 r. (5.5.25).

W internecie znaleźć można szereg sugestii, jak to święto obchodzić. Najczęściej proponuje się wycinanie kwadratów z warzyw korzennych, takich jak marchew czy rzodkiewka (w jęz. angielskim słowo "root" oznacza zarówno pierwiastek, jak i korzeń). Brzmi... interesująco? Czekamy na Wasze propozycje.

INNE NIEZWYKŁE DATY W KALENDARZU:

Najgorszy dzień w roku - strzeż się tej daty!

Dzień Kota - zobacz niezwykłą galerię kocich czytelników

Dzień Pluszowego Misia - (prawdopodobnie) największa galeria pluszaków na świecie

Więcej o: