Rosjanie śmieją się z gafy Hillary Clinton

Clinton podarowała szefowi rosyjskiego MSZ prezent, który miał symbolizować nowe otwarcie w stosunkach między USA i Rosją. - Pracowaliśmy nad tym długo - powiedziała uśmiechnięta Clinton. - Niestety, pomyliliście się - z równie szerokim uśmiechem odparł Siergiej Ławrow. Zawiedli tłumacze, a media w Rosji mają teraz powód do żartów. 

W czasie spotkania w Genewie Hillary Clinton dała Siergiejowi Ławrowowi prezent-niespodziankę: pudełko z kokardką, a w środku przycisk RESET. Napis - z jednej strony po angielsku, z drugiej po rosyjsku - miał nawiązywać do słów Joe Bidena o "zresetowaniu" stosunków dwustronnych.

Niefortunny przycisk, fot. POOL REUTERS

Niestety, ktoś się pomylił i zamiast słowa ''pieriezagruzka'' (odpowiednik angielskiego ''reset'') na przycisku napisano "pieriegruzka" (tzn. ''przeciążenie'' ). Ławrow z uśmiechem na ustach wytknął niefortunną pomyłkę Amerykanów.

Gafa natychmiast stała się obiektem żartów w rosyjskich mediach. Dziennik ''Komiersant'' napisał na pierwszej stronie ''Siergiej Ławrow i Hillary Clinton wciskają zły przycisk''. Korespondent telewizji NTV nazwał wpadkę ''symboliczną pomyłką'', a portal informacyjny rbc.ru stwierdził, że "drobny incydent odwrócił do góry nogami przyjazny gest Stanów Zjednoczonych''.

Hillary Clinton i Siergiej Ławrow wciskają przycisk RESET, fot. POOL REUTERS

Pomimo niezręcznej sytuacji Clinton i Ławrow zgodnie nacisnęli przycisk przed kamerami. - Doszliśmy do porozumienia, jak słowo "reset" wymawia się po rosyjsku i po angielsku. Nie ma już różnic między nami w tej kwestii - powiedział Ławrow w czasie wspólnej konferencji, po trwających 2 godziny rozmowach.

KONIECZNIE ZOBACZ TEŻ:

Ten film wstrząsnął Ameryką: Hillary Clinton vs ekspres do kawy

Trudne pytanie: jak wg Clinton nazywa się prezydent Rosji?

Żart, na który dały się nabrać rosyjskie media

Więcej o: