Wybuch nie stworzył żadnego zagrożenia dla mieszkańców Nuku'alofa, stolicy królestwa Tonga, ani dla pozostałych mieszkańców Tongatapu. Na tej największej z wysp archipelagu mieszka 66,5 tys. osób.
Wybuch podwodnego wulkanu, fot. HO Reuters
Pierwsze sygnały o zbliżającej się erupcji pojawiły się w poniedziałek w odległości 10-12 km od wybrzeży Tongatapu. Ale mieszkańcy wyspy pierwsze pióropusze dymu zobaczyli dopiero dwa dni później. Wybuch mógł być spowodowany przez trzęsienie ziemi o sile 4,4 w skali Richtera, które odnotowano w piątek w odległości ok. 35 km od Nuku'alofa.
Wulkan znajduje się w odległości 34 mil morskich od stolicy Tonga, fot. HO Reuters
Podobna erupcja na tym obszarze miała miejsce w 2002 roku. Wtedy na skutek wybuchu lawa utworzyła wysepkę, która utrzymywała się na powierzchni oceanu przez kilka tygodni. - Ta erupcja jest większa niż w 2002 roku - zapewnia Kelepi Mafi, główny geolog w Tonga.
Tonga jest niewielkim państwem złożonym ze 170 małych wysp. Znajduje się 2 tys. km na północny-wschód od Nowej Zelandii, leży na tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów .
Niesamowity wybuch wulkanu | wideo
Więcej zdjęć wybuchu zobacz w GALERII>>
POLECAMY:
Wybuch wulkanu w trakcie burzy z piorunami
Odkryli najgroźniejszego potwora na ziemi - zobacz
Weź Deser na wynos i zamieść go na swoim blogu lub stronie internetowej!