Asteroida uderzyła w Ziemię

Tak wygląda to, co ocalało z kolizji.

Prawie 50 niedużych fragmentów rozproszonych na pustynii w Sudanie - tylko tyle zostało z asteroidy 2008 TC3, która spadła na Ziemię w październiku 2008 roku. Pierwszy raz naukowcom udało się prześledzić jej lot od początku do smutnego końca i zebrać nędzne szczątki - donosi czasopismo ''Nature''.

Kosmiczną bryłę wielkości samochodu jako pierwsi zauważyli astronomowie z Arizony. Później jej lot śledziły teleskopy na całym świecie, do czasu aż rozpadła się wchodząc w atmosferę ziemską nad Pustynią Nubijską w Sudanie.

Szczątki asteroidy odnalezione na pustynii w Sudanie - fot. APSzczątki asteroidy odnalezione na pustynii w Sudanie - fot. AP Szczątki asteroidy odnalezione na pustynii w Sudanie - fot. AP

Tyle zostało z asteroidy, która uderzyła w Ziemię - fot. AP

- Takie rzeczy zdarzały się od lat. Ale żeby obserwować ten obiekt zanim wejdzie w atmosferę Ziemi i później śledzić jego losy, to jest niezwykłe wydarzenie - mówi Douglas Rumble z Carnegie Institution w Waszyngtonie, który uczestniczył w badaniach.

Badania związane z trasą lotu i składem chemicznym asteroidy mają ułatwić przewidywanie podobnych kolizji w przyszłości. Na początku marca tuż obok naszej planety przeleciała asteroida 2009 DD45 o wymiarach 21 na 47 metrów. Podobnej wielkości obiekt uderzył w 1908 roku w okolicy Bajkału i ściął 80 milionów drzew na ponad 20 tys. kilometrów kwadratowych.

POLECAMY:

Tak wygląda Predator X, najgroźniejszy potwór na Ziemi

Niesamowity upadek meteoru - zobacz wideo

Tony piasku przykryły stolicę Arabii Saudyjskiej