Czy tak wygląda życie na Marsie?

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy badający lody Antarktydy. Mikroorganizmy, które przez 1,5 mln lat były odcięte od reszty świata są żyjącą kapsułą czasu -i cenną wskazówką. - To trochę tak jak znaleźć las, którego nikt nie oglądał przez 1,5 mln lat - zachwyca się Ann Pearson z Uniwersytetu Harvarda.

Wyniki badań na Antarktydzie przedstawia czasopismo "Science". Na obszarze zwanym Suchymi Dolinami, w miejscu uważanym za jedną z najbardziej ekstremalnych pustyni na Ziemi, wykryto mikroorganizmy, które żyją bez światła i tlenu.

Naukowcy przebadali próbki pobrane z tzw. Krwawych Wodospadów, dziwnych tworów przypominających wodospady w krwisto-czerwonym kolorze, które od czasu do czasu wypływają spod pokrywy lodowca. Okazało się, że w wypływającej wodzie znajdują się bakterie, którym nie przeszkadza ani ciemność, ani zimno czy brak tlenu. Żywią się tym, co jest dostępne: związkami żelaza i siarki, wypłukiwanymi ze skał.

Badacze uważają, że prastare bakterie kiedyś (1,5-2 mln lat temu) żyły w morzu. W pewnym momencie znalazły się w zasolonym basenie, który rosnący lodowiec odciął od świata. - Żyjące tam gatunki są podobne do współcześnie występujących, a jednak inne. Bez wątpienia jest to rezultat długiego przebywania w tak niegościnnym środowisku - ocenia Ann Pearson.

- To jest wyjątkowa kapsuła czasu. Nie znam drugiego takiego środowiska na Ziemi jak to - dodaje Jill Mikucki, który kieruje badaniami. Poza tym warunki, w których przetrwały bakterie przypominają te panujące na innych planetach. Być może podobne organizmy żyją pod lodami Marsa. Wygląda na to, że będziemy musieli zweryfikować naszą wiedzę o mieszkańcach Czerwonej Planety .

POLECAMY:

NASA ujawnia zdjęcie gigantycznej dłoni z kosmosu

Nelli Rokita tłumaczy, na czym polega sens życia

Więcej znajdziesz na Deser.pl

Więcej o: