Tak wygląda pies, który świeci w ultrafiolecie

Chciałbyś mieć fluorescencyjnego szczeniaka? Naukowcom z Korei Południowej udało się wyhodować cztery psy rasy beagle, które w ultrafiolecie jarzą się na czerwono.  

Wszystkie cztery psy noszą to samo imię Ruppy , zbitkę angielskich słów "ruby" (rubinowy) i "puppy" (szczeniak). Ich nosy i brzuszki (tam skóra jest cieńsza) świecą nawet, jeśli patrzy się na nie gołym okiem. O swoim osiągnięciu zespół badaczy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu poinformował na stronie czasopisma "Genesis".

Jeden z transgenicznych szczeniaków wkrótce po urodzeniu, fot. AP

Efekt udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu odpowiednich metod klonowania . Naukowcy pobrali komórki skóry od psa rasy beagle , wszczepili do nich fluorescencyjne geny i przeszczepili do komórki jajowej innego psa. - Najważniejsze w tej pracy nie jest to, że psy emitują czerwone światło, ale to, że udało się wszczepić im geny - powiedział agencji AP we wtorek profesor Lee Byeong-chun z Seulu.

Rodzeństwo Ruppy w wieku czterech miesięcy, fot. AP

W grudniu 2007 roku na świat przyszło sześć szczeniaków z genem, który powoduje produkcję fluoryzującego białka. Dwa z nich niestety zmarły wkrótce po urodzeniu, ale cztery pozostałe miewają się całkiem dobrze.

Transgeniczne psy są dowodem na to, że możliwe jest wszczepianie genów noszących określone cechy, a to może pomóc w leczeniu niektórych chorób genetycznych, takich jak np. choroba Parkinsona.

POLECAMY:

Media donoszą: wszyscy zginiemy! Grypa...

Obama wściekły z powodu incydentu z samolotem

Więcej o: