Nastolatek rozwiązał zagadkę matematyczną

Liczby Bernoulliego czekały na tę chwilę ponad 300 lat. 

Bohaterem tego tekstu będzie Mohamed Altoumaimi , szesnastoletni imigrant z Iraku mieszkający w Szwecji. Według agencji AFP, chłopak rozwiązał zadanie, któremu przez 300 lat nie podołały pokolenia matematyków.

Co takiego zrobił Altoumaimi? Chłopak wymyślił wzór, który wyjaśnia i upraszcza tzw. Liczby Bernoulliego . Wprowadzony w 1631 r. ciąg liczb miał ułatwiać obliczanie sumy potęg kolejnych liczb naturalnych. Nastolatkowi opracowanie odpowiedniego wzoru zajęło cztery miesiące - podaje AFP.

- Kiedy po raz pierwszy pokazałem mój wzór nauczycielom, żaden z nich nie był przekonany, że to w ogóle działa - opowiada Mohamed. Uczeń postanowił więc skonsultować się z profesorami na uniwersytecie w Uppsali. Profesorowie sprawdzili notatki chłopca i odkryli, że jego wnioski są prawidłowe.

- Zaproponowali mi miejsce na uczelni, ale na razie skupiam się na nauce w liceum - mówi Mohamed. - W przyszłości chcę zostać matematykiem lub fizykiem. Bardzo lubię te przedmioty. Ale najpierw muszę podszkolić się w angielskim - dodaje. Mohamedowi gratulujemy odkrycia. I zdrowego rozsądku.

POLECAMY TEŻ:

Posłanka Mucha jako Lara. Lara Croft - zdjęcia

Mężczyzna bez odcisków palców zatrzymany na lotnisku

Więcej o: