Zaćmienie. Astrolodzy straszą wojną

Księżyc zasłoni Słońce, ciemności spowiją Ziemię. Będzie wojna. To wszystko już jutro, godzinę po północy.  

Wersja astronomów: to najpełniejsze zaćmienie Słońca w XXI wieku. Księżyc całkowicie zasłoni Słońce. Fenomen najlepiej podziwiać ze wschodniej części Chin.

Wersja hinduskich astrologów: Księżyc zasłoni Ziemię. Kobiety w ciąży niech nie wychodzą z domów. Zaćmienie powoduje wady płodu. Módlcie się.

- Rzeczywiście. Matki, które 22 lipca miały mieć cesarskie cięcie, proszą o zmianę terminu operacji. Pary robią wszystko, by ich dzieci nie przyszły na świat właśnie jutro. To głęboko zakorzeniony przesąd - potwierdza ginekolog ze szpitala w New Delhi.

Lekcja, jak używać specjalnych okularów, fot. AP Lekcja, jak używać specjalnych okularów, fot. AP

Astrologowie przewidują: wybuchną zamieszki, będzie wojna. Niebezpieczeństwo grozi zwłaszcza krajom Azji południowo-wschodniej, z której zaćmienie będzie najlepiej widoczne.

- Zaatakują albo kaszmirscy separatyści albo Al Kaida. Możliwa jest też wielka katastrofa naturalna. I zabójstwo indyjskiego lidera politycznego - twierdzi Raj Kumar Sharma, astrolog z Bombaju.

Chińscy specjaliści mają podobne zdanie: "prawdopodobieństwo wybuchu zamieszek lub wojny w roku całkowitego zaćmienia Słońca wynosi 95 procent".

- Wróżbici i astrologowie chcą zarobić. Dlatego przepowiadają nieszczęścia i zagładę. Zaćmienie nie niesie żadnego zagrożenia - uspokaja Sanal Edamaruku, szef Indyjskiego Związku Racjonalistów. Wielu nie trzeba było przekonywać. Tysiące turystów przyjeżdżają do Indii i Chin, by zobaczyć astronomiczny fenomen.

fot. Ap Obozowisko astronomicznych turystów w Tatsugo w Japonii, 21.07, fot. AP

- Wynajęliśmy Boeinga 737-700. Bilet kosztuje 1 600 dolarów, a zaćmienie ogląda się z wysokości 12 tysięcy metrów. Chętnych na 3-godzinny lot z New Delhi nie brakuje - mówi przedstawiciel firmy Cox and Kings.

W Szanghaju specjalne okulary do oglądania zaćmienia wykupiono już dawno. Podobnie jak miejsca w hotelach. I nic dziwnego. Następne zaćmienie Słońca co prawda już w 2010 r., ale do obejrzenia tylko na południowym Pacyfiku.

Więcej o: