Zobacz, do czego zdolny jest zwykły gawron [WIDEO]

Gawrony udowodniły naukowcom, że są mądrzejsze niż ludzie przypuszczali.

Ponad 2000 lat temu Ezop opisał w bajce, jak spragniona wrona wrzuciła do dzbana kamienie. W ten sposób sprytny ptak podniósł poziom wody i mógł się napić. Potrzeba jest matką wynalazku, a bajka Ezopa - oparta na obserwacji prawdziwego zachowania ptaków. Udowodniły to badania brytyjskich naukowców. 

Uczeni z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu Londyńskiego (Queen Mary) przekonali się, że gawrony postawione w podobnej sytuacji co wrona z bajki, zachowują się identycznie.

W eksperymencie brały udział cztery gawrony. Przed każdym postawiono wąską tubę z niewielką ilością wody i pływającym na powierzchni robakiem. Obok tuby badacze położyli stos kamyków. Co zrobiły gawrony? Wrzuciły kamienie do wody. Dokładnie taką ilość, żeby dosięgnąć dziobem do smakowitej przekąski.

Później eksperyment powtórzono - tym razem naukowcy położyli obok tuby kamienie różnej wielkości. Sprytne ptaki znacznie chętniej wybierały większe kamienie, żeby szybciej i mniejszym nakładem pracy dostać się do robaka.

- Są tak wydajne, jak to tylko możliwe - mówi członek zespołu naukowców dr Nathan Emery w rozmowie z BBC. Rezultaty badań opublikowało czasopismo ''Current Biology''.

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK :

Panna młoda przesadziła z trenem? Teściowa jest oburzona [ZDJĘCIA]

Medyczny fenomen: 230 par bliźniąt w jednej wsi [ZDJĘCIA]

Więcej o: