Dziennikarz przez rok żył DOSŁOWNIE wg Biblii. Przetrwał

Wszystkie zalecenia biblijne potraktował dosłownie: nie golił się, chodził w białych szatach, chciał kamieniować cudzołożników.

Po 381 dniach bez golenia A. J. Jacobs, nowojorski dziennikarz magazynu ''Esquire'', miał wrażenie, jakby do jego twarzy był przyczepiony jeż. Kiedy w końcu ściął imponującą brodę, schował ją na pamiątkę niezwykłego eksperymentu. Udało mu się przez rok żyć według WSZYSTKICH wskazań zawartych w Biblii. A co najważniejsze - przetrwał swój eksperyment cały i zdrowy.

''Jestem cudzołożnikiem. Ukamienujesz mnie?''

A na pewno nie było to łatwe . Ubierał się w białe szaty (''To było jak bycie cały czas ubranym na półfinały Wimbledonu"), nosił suknię i sandały (''Reakcje były różne: od uniesionych ze zdziwienia brwi, do ludzi, którzy przechodzili na drugą stronę ulicy. Niektórzy myśleli, że jestem atrakcją turystyczną i robili sobie zdjęcia''), pasł owce (''To bardzo dobrze działa na ego'') i nie golił się (''Przez ostatnie dwa miesiące żona nie chciała mnie całować'').

Próbował nawet kamieniować cudzołożników i tygodniami w kieszeni nosił kamyki (''Podszedł do mnie pewien człowiek (...) i powiedział: Ja jestem cudzołożnikiem, zamierzasz mnie ukamienować? A ja powiedziałem: To byłoby wspaniałe! I wyjąłem garść kamieni (...) Wyrwał mi je z ręki i rzucił prosto w twarz'') .

''Bądźcie płodni i rozmnażajcie się'' 

Wiele razy rodziły się wątpliwości co jest, a co nie jest zgodne z Pismem Świętym - pomagał mu wtedy cały zastęp rabinów, księży i pastorów. Jednego biblijne przykazanie na pewno udało mu się wypełnić: bądźcie płodni i rozmnażajcie się. W ciągu trwającego rok eksperymentu jego żona urodziła bliźnięta.

Jakie było największe wyzwanie w ciągu tego roku? ''Unikanie tych wszystkich malutkich grzeszków, które popełniamy każdego dnia''. Wytrzymać cały rok bez plotkowania, chciwości, kłamania - dla dziennikarza w Nowym Jorku to nie było łatwe (''jest to 75-80% pracy, którą muszę wykonać'').

''Jestem lepszym człowiekiem''

Największa lekcja? Zmiana zachowania wpływa na zmianę sposobu myślenia. - Przez rok prawie udawałem lepszego człowieka i troszeczkę stałem się lepszym człowiekiem. (...) Nie stałem się Gandhim ani Angeliną Jolie, ale uczyniłem pewne postępy - mówi Jacobs.

Swoje niezwykłe doświadczenia Jacobs opisał w książce - niedawno ukazało się jej tłumaczenie na polski (''Rok biblijnego życia''). Wszystkie cytaty pochodzą z wystąpienia Jacobsa na konferencji EG w Los Angeles.

Więcej o: