Mistrzostwa Świata w Scrabble: Polak na miejscu...

Podpowiemy, że w zawodach wzięło udział 108 zawodników.

Bartosz Pięta ze Swarzędza pod Poznaniem zakończył Mistrzostwa Świata w Malezji na... 105. pozycji . 30-letni Polak w 24 pojedynkach odniósł 7 zwycięstw i 17 porażek. Pokonał zawodników m.in. z Australii, Szwecji, Kenii i Ghany. Mistrzem został Pakorn Nemitrmansuk z Tajlandii.

Poziom mistrzostw był bardzo wysoki, przeciwnicy wymagający, a jemu zabrakło szczęścia - stwierdził Pięta w poniedziałek tuż po przylocie z Malezji do Poznania. A poza tym umiejętności grających w Scrabble poszły bardzo do przodu m.in. za sprawą programów komputerowych , dzięki którym można się uczyć nowych słówek.

Mógłbym też ponarzekać na litery: pierwszego dnia zawodów w ośmiu grach miałem tylko 4 ''blanki'', czyli płytki, które zastępują dowolną literę.

Mimo odległego miejsca jest zadowolony ze swoich umiejętności. Jego zdaniem, grający w Scrabble w Polsce nie mają szansy na grę z najlepszymi zawodnikami i doskonalenie swoich umiejętności strategicznych.

- Wygrałem z zawodnikami wysoko notowanymi w rankingu. Było kilka takich gier, które przegrałem małą liczbą punktów i które były do wygrania. Ze swojego zasobu angielskich słów jestem zadowolony, było mało wyrazów, które położyli przeciwnicy, a których nie znałem - stwierdził.

Bartosz Pięta gra w Scrabble od ponad dwudziestu lat, przyswoił sobie prawie 15 tys. angielskich wyrazów, w tym ok. 5 tys. wyrazów siedmioliterowych i 5 tys. wyrazów ośmioliterowych. 

Pierwsze mistrzostwa świata w Scrabble odbyły się w 1991 roku w Londynie. W każdych mistrzostwach uczestniczą gracze z ponad trzydziestu krajów. Polscy zawodnicy wzięli w nich udział czterokrotnie, najwyższą pozycję zdobył w 1999 roku Wojciech Usakiewicz - znalazł się na 84. miejscu.

Hal/PAP

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: