Najgorsza scena seksu w powieści. Nagrodę w 2009 roku otrzymuje...

''Ten seks patrzył na mnie, śledził mnie, jak głowa Gorgony, jak nieruchomy Cyklop, którego jedyne oko nigdy nie mruga...''*

Tak zaczyna się fragment powieści ''Les Bienveillantes'' (''Łaskawe'' ) Jonathana Littella , zdobywcy Bad Sex In Fiction Award - nagrody za najgorszy opis aktu seksualnego w powieści. To prawdziwa perełka:

''Uderzenie, które opróżniło mą głowę, jak łyżeczka skrobiąca wnętrze skorupki jajka na miękko'' - tak Littell opisuje doznania seksualne.

Książka, napisana w języku francuskim, jest ''pierwszym dziełem literackim'' amerykańskiego autora. I szybko stała się bestsellerem . W Europie sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy! Co więcej - w 2006 roku zdobyła prestiżową Nagrodę Goncourtów i kilka innych wyróżnień.

Jonathan Littell Jonathan Littell  Fot. HO AP

Jonathan Littell, fot HO AP

A teraz - Bad Sex In Fiction Award . Nagrodę, przyznawaną przez brytyjski magazyn literacki ''Literary Review'', odebrał agent Littella. Pisarz jeszcze nie skomentował przyznania mu tego, trochę mniej prestiżowego wyróżnienia. NAGRODZONY FRAGMENT W CAŁOŚCI (W JĘZ. ANG.) MOŻESZ PRZECZYTAĆ TUTAJ (TYLKO DLA DOROSŁYCH)>>>

Polskie tłumaczenie powieści ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego w przekładzie Magdaleny Kamińskiej-Maurugeon.

*Fragmenty powieści w tłumaczeniu redakcji.

Hal

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: