Naukowcy są zdumieni: ośmiornica porwała kokos i... [WIDEO]

Pierwszy raz zobaczyli coś takiego.

Australijskim badaczom z Muzeum Wiktorii w Melbourne udało się sfilmować ośmiornicę, która zabiera łupiny od kokosa i... buduje sobie z nich schronienie. To pierwszy udokumentowany przykład takiego użycia przedmiotów u bezkręgowców .

Julian Finn i Mark Norman obserwacje przeprowadzali w latach 1998-2008 u wybrzeży Bali i północnych wybrzeży wyspy Celebes w Indonezji. Swoje odkrycie opublikowali w ostatnim numerze czasopisma ''Current Biology''.

- Byłem zdumiony - mówi Finn, biolog specjalizujący się w badaniu głowonogów. To co zobaczyli naukowcy, było zaskakujące. Ośmiornica z gatunku Amphioctopus marginatus starannie wybrała dwie połówki łupiny od kokosa, opróżniła je, a potem... chwyciła ''pod pachy'' i przeniosła na odległość ok. 20 metrów. Tam złożyła je i zrobiła sobie ''domek''.

Widziałem już wiele ośmiornic, które chowają się w muszlach. Ale nigdy nie widziałem takiej, która ją chwyta i biegnie po dnie morskim. Bardzo starałem się nie roześmiać - opowiada Finn.

Ośmiornice często szukają schronienia w różnych przedmiotach. Ale ta ośmiornica poszła o krok dalej i specjalnie przygotowała sobie łupiny, przeniosła je na dość dużą odległość i dopiero tam zbudowała sobie schronienie.

Ośmiornica w czasie biegu z kokosem - fot. Roger Steene AP

Ośmiornica w czasie biegu z kokosem - fot. AP

- Niezwykłe jest to zbieranie rzeczy, żeby je wykorzystać później - podkreśla Julian Finn. To odróżnia ją od kraba pustelnika , który również szuka schronienia w muszlach. - W czasie transportu [łupina] nie stanowi żadnej ochrony - podkreśla Finn.

Prawdopodobnie kiedyś ośmiornice budowały sobie kryjówki z muszli. Ale odkąd ludzie zaczęli przecinać orzechy kokosowe na połówki i wyrzucać łupiny do oceanu, ośmiornice odkryły lepszy od muszli materiał budowlany.

Hal

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: