Odnalazł krater z legend Aborygenów dzięki Google Maps

Aborygeni mieli dużo większą wiedzę na temat astronomii niż moglibyście podejrzewać.

Czy Aborygeni kojarzą Wam się z prymitywnym ludem koczowniczym? To nie do końca słusznie. Okazuje się, że pierwotni mieszkańcy Australii wiedzieli sporo o astronomii. Duane Hamcher z Uniwersytetu Macquarie zajmuje się właśnie astronomią Aborygenów. Zwykle korzysta z konwencjonalnych źródeł - bada obrazy, materiały epigraficzne, literaturę i folkor Aborygenów. Okazało się, że w jego badaniach może się też przydać Google Maps.

Hamcher zajmował się ludem Arrernte , który zamieszkuje Terytorium Północne już od 20 tysięcy lat. Zainteresowała go legenda o gwieździe, która spadła do jeziora Puka. Naukowcy nie wiedzieli, gdzie się ono znajdowało. Obecnie większość Terytorium Północnego zajmują pustynie.

- Legenda Arrernte głosiła, że gwiazda spadła nieba, był hałas i błysk światła. Potem wpadła do jeziora Puka - opowiada ABC News naukowiec . - Zdecydowałem obejrzeć teren na Google Maps i Google Earth. Napotkałem dużą okrągłą strukturę w centrum Palm Valley - dodaje. Krater jest zlokalizowany blisko geograficznego centrum Australii, około 130 kilometrów od Alice Springs.

Co najciekawsze, ludzie Arrernte nie mogli być świadkami uderzenia meteorytu . Doszło do niego miliony lat temu, na długo wcześniej, niż Aborygeni zamieszkali na tym terenie. - Arrernte mieli dużą wiedzę na temat natury. O astronomii wiedzieli więcej, niż nam się wydawało. Być może widzieli upadek mniejszego meteorytu i wywnioskowali, jak powstał ten ogromny krater - tłumaczy Hamcher.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: