Starożytna świątynia "kociej bogini" - znaleźli ją!

W sercu starożytnej Aleksandrii.

Współczesna Aleksandria jest zbudowana na gruzach starożytnego miasta. Prace archeologiczne są z tego powodu utrudnione. Wiele świątyń czy bibliotek skrytych jest pod nowymi budynkami. To odkrycie jest jednym z większych osiągnięć archeologów w Aleksandrii ostatnich lat. Świątynia ta ma ponad 2 tysiące lat, powstała w czasach, gdy w Egipcie panowała dynastia Ptolemeuszy.

Na terenie znaleziono wiele statuetek Bastet, bogini przedstawianej jako kot lub kobieta z kocią głową. Jest to pierwsza świątynia tego bóstwa odkryta na terenie Aleksandrii.

- To dowód na to, że kult Bastet trwał w czasach, gdy Egipt był pod silnym wpływem kultury greckiej - komentuje Abdel-Maqsood, archeolog egipski, który przewodził pracom wykopaliskowym.

Naukowcy przypuszczają, że budowla należała do królowej Bereniki, żony Ptolemeusza III (panował w III wieku p.n.e). Mohammed Abdel-Maqsood, stwierdził, że może być to pierwszy krok do odkrycia pozostałości dzielnicy królewskiej w Aleksandrii .

Ostatnie tak znaczące odkrycie w Aleksandrii miało miejsce 2004 roku. Polsko- egipska grupa archeologów odkryła wtedy sensacyjne ruiny najstarszego uniwersytetu na świecie. Sale wykładowe mogły pomieścić nawet 5000 osób.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: