Naukowcy: Kobiety wolniej chwytają dowcipy

Ale jak już zrozumieją, więcej się śmieją.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda twierdzą, że kobiety używają więcej obszarów mózgu, aby zrozumieć dowcip i proces ten zajmuje im więcej czasu. Grupie mężczyzn i kobiet pokazywano 70 żartów rysunkowych i badano aktywność ich mózgów za pomocą rezonansu magnetycznego. Uczestnicy mieli wskazywać, które z żartów uważają za śmieszne.

Okazało się, że u kobiet reakcja kory przedczołowej, obszaru mózgu odpowiedzialnego za rozumienie mowy, była silniejsza. Zrozumienie dowcipu zabierało paniom więcej czasu, ale ostatecznie dawało więcej przyjemności.

- Nasze badania potwierdzają stereotypy na temat poczucia humoru kobiet - mówi prof. Allan Reiss, który przewodniczył badaniom. - Reakcje w obszarze kory przedczołowej pokazują, że kobiety bawi bardziej gra słów - dodaje.

Badania komentuje Shazia Mirza, komik. - Nie potrzeba badań, żeby wiedzieć, że kobiety mają bardziej wyrafinowane poczucie humoru. To widać na moich występach w klubach - mężczyźni śmieją się niemal ze wszystkiego. Wystarczy dowcip o puszczaniu bąków i zwijają się ze śmiechu.

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: