Tysiące nagich osób przed operą w Sydney [ZDJĘCIA]

Rozebrali się dla Sztuki.

Około 5200 Australijczyków zgromadziło się w poniedziałek przed słynnym budynkiem opery w Sydney, aby przez ponad godzinę pozować nago znanemu amerykańskiemu fotografikowi Spencerowi Tunickowi .

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ GOLASÓW Z SYDNEY>>>

- Niech wszystkie pary przytulą się i pocałują, przyjaciele też niech się pocałują, a obcy niech robią co chcą - instruował zebranych artysta, który słynie z fotografowania skupisk nagich ludzi w miejscach publicznych.

Sesja w Sydney została zorganizowana z okazji dorocznej parady gejów i lesbijek Sydney Gay & Lesbian Mardi Gras, która odbyła się w weekend. Wśród modeli znaleźli się również prezenter pogody z australijskiej TV i kobieta w ciąży, która zaraz po sesji pojechała do szpitala i urodziła dziecko.

Sesja zdjęciowa przed operą w Sydney, fot. AP

- Nigdy więcej nie będę miał okazji tego zrobić, więc nie warto się powstrzymywać - powiedział inny uczestnik sesji, 19-letni Art Rush. - Nie czuje się seksualności, tylko plemienność, zgromadzenie ludzkości - tłumaczył.

''Żywe rzeźby'' Tunick fotografuje od 1992 r. Ma już w swoim dorobku blisko 100 takich instalacji, aranżowanych m.in. w Miami , Wiedniu czy Londynie, ale też na kurczącym się lodowcu Aletsch w Szwajcarii.

Rekordowa liczba ludzi - 18 tys. - pozowała do jego zdjęcia w Meksyku w maju 2007 r. Także w Sydney w sesji uczestniczyło dwukrotnie więcej osób, niż Tunick oczekiwał .

Artysta podkreśla, że jego prace ukazują kruchość życia w surowym krajobrazie miejskim i nie mają nic wspólnego z erotyką czy ekshibicjonizmem. Argumentacja ta nie przemawia do władz USA, gdzie fotografik siedmiokrotnie był aresztowany.

Hal / PAP

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: