Kanada zmieni "seksistowski" hymn narodowy?

Przez prawie 100 lat nikomu nie przeszkadzał.

Tekst ''Prawdziwa miłość patriotyczna w każdym rozkazie Twoich synów '' znajduje się w kanadyjskim hymnie od 1914. Teraz Ottawa chce rozpocząć narodową debatę nad zmianą tekstu tak, żeby był ''obojętny płciowo''.

Minister Tony Clement stwierdził, że dotychczas rząd nie podjął w tej sprawie żadnych postanowień. - Myślę, że należy przeprowadzić badania historyczne i przedyskutować tę sprawę - powiedział.

Natomiast lider opozycyjnej partii liberalnej stwierdził, że jeśli rząd chce zaangażować się w sprawę kobiecą, powinien zająć się bardziej przyziemnymi problemami kobiet. Przypomniał, że jedną z pierwszych decyzji rządu, po objęciu władzy w 2006 roku było odwołanie ustaleń, które poczynili liberałowie w sprawie stworzenia ogólnopaństwowego systemu opieki nad dziećmi.

AKTUALIZACJA: Jak donosi PAP, kanadyjski rząd wycofał się w piątek z ogłoszonego kilka dni wcześniej planu, aby uczynić hymn narodowy mniej seksistowskim. Ingerowaniu w tradycję zdecydowanie sprzeciwiło się społeczeństwo. "Chcieliśmy dowiedzieć się, co na ten temat sądzą Kanadyjczycy i usłyszeliśmy głośną i wyraźną odpowiedź" - powiedział rzecznik premiera Dimitri Soudas cytowany przez PAP.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: