Niesamowite odkrycie. Ogromna (i tajemnicza) jaszczurka [ZDJĘCIA]

Ukrywała się przed naukowcami w lesie.

Ma ponad 2 metry długości , ale waży tylko 10 kg. Zamieszkuje filipińską wyspę Luzon, odnalazła ją grupa badawcza z Uniwersytetu Kansas. - Żyje na drzewach, więc nie może być tak potężna jak mięsożerny waran z Komodo [największa jaszczurka na świecie]. Ta żywi się owocami - opisuje Rafe Brown, który przewodniczył badaniom.

Odkrycie tak dużego kręgowca jest niezwykle rzadkie . Wielka jaszczurka z Filipin jest bardzo płochliwa i zwinna, co długo umożliwiało jej ukrywanie się przed każdą ciekawską wyprawą badawczą.

AP/Arvin C. Diesmos

Varanus bitatawa - o gromna jaszczurka z Filipin. Fot. AP

W 2001 roku biolodzy po raz pierwszy zobaczyli zdjęcia kolorowej jaszczurki z Luzon, której nie potrafili przypisać do żadnego ze znanych sobie gatunków. Od tubylców usłyszeli o dwóch rodzajach jaszczurek, których mięso jest bardzo smaczne, bo żyją na drzewach. Naukowcy doszli do wniosku, że są to dwie nazwy tego samego zwierzęcia . W 2009 urządzono dwumiesięczną wyprawę do Filipin w poszukiwaniu przedstawicieli nieznanego gatunku.

Okazało się, że miejscowi myśliwi usłyszeli o poszukiwaniach naukowców i złapali dla nich zwierzę - ogromnego samca. Niestety, gdy przyniesiono go biologom, był ledwo żywy. Trzeba było go uśpić.

Analiza DNA wykazała, że jest to odrębny gatunek. Został nazwany Varanus bitatawa . - Są niesamowicie tajemnicze . Myślę, że wieki polowań na nie sprawiły, że stały się płochliwe i bardzo ostrożne. Słyszą nas i widzą wcześniej, niż my je zauważymy. Szybko wdrapują się na drzewa i chowają przed ludźmi - opowiada Brown.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: