Symulacja lotu na Marsa: prysznic raz na 10 dni

520 dni, 6 osób zamkniętych na 180 metrach kwadratowych. Sterylne jedzenie, prysznic raz na 10 dni. Wytrzymają?

Prawie półtora roku w zamknięciu, bez światła dziennego i ze sterylnym jedzeniem , spędzą ochotnicy przygotowujący się do eksperymentu będącego symulacją lotu na Marsa, by sprawdzić, jaki wpływ na ich psychikę i kondycję fizyczną będzie miała taka wyprawa.

Eksperyment rozpocznie się pod koniec maja lub na początku czerwca w centrum badawczym w Moskwie. Trzech Rosjan , dwóch Europejczyków i Chińczyk spędzi 520 dni w module o powierzchni 180 m kw. udającym statek kosmiczny.

Chociaż do podboju Czerwonej Planety nie dojdzie przez najbliższe dziesięciolecia, w scenariuszu ocenia się, że podróż tam potrwałaby 250 dni, na miejscu astronauci spędziliby 30 dni, a przez kolejnych 240 dni wracaliby na Ziemię.

- Największe ryzyko takiej izolacji związane jest z psychiką - tłumaczy Aleksandr Suworow odpowiedzialny za projekt przedstawiciel Instytutu Badań Biomedycznych Rosyjskiej Akademii Nauk współpracującej z Europejską Agencją Kosmiczną.

Obecnie astronauci trenują, przechodzą badania, powtarzają eksperymenty, które mają wykonać podczas "podróży". Po 250 dniach trzech z nich zajmie miejsce w pojeździe, który wyląduje na Marsie.

Dni zostaną podzielone na osiem godzin snu, osiem godzin pracy i osiem godzin wypoczynku. Sześciu członków załogi będzie miało do wykonania ponad 105 testów psychologicznych, fizycznych i medycznych. Dla rozrywki będą mogli zabrać zdjęcia, nagrania wideo i książki elektroniczne.

Wyrzeczeniem będzie też wyżywienie - zbliżone do tego, co jedzą astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci będą mogli wziąć prysznic raz na 10 dni . Podobny eksperyment przeprowadzono w 2009 roku. Wówczas sześciu ochotników zamknięto w module kosmicznym na 105 dni.

doro/PAP

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: