Masz wysokie ciśnienie? Uważaj na lekarzy

Ich obecność powoduje ''Efekt białego kitla''

Grupa australijskich badaczy zaobserwowała, że ciśnienie pacjentów zwiększa się podczas badań lekarskich. Monitorowano 8500 pacjentów, przebywających w 11 różnych klinikach. Porównano wyniki pomiarów ciśnienia przeprowadzonych przez pielęgniarki i przez lekarzy. Wyniki były zaskakujące.

Gdy lekarz badał ciśnienie, rosło ono przeciętnie o 29 jednostek . Pielęgniarki wywoływały wzrost o 17 punktów . Wyniki te różniły się w zależności od płci i wieku pacjentów, jednak największy wzrost ciśnienia podczas badań zaobserwowano u tych, którzy mieli najwyższe nadciśnienie. Prawdopodobnie ci, którzy wiedzieli, że są chorzy, bardziej stresowali się badaniem.

Profesor Arduino Mangoni z Uniwersytetu Aberdeen komentuje, że różnice w pomiarach ambulatoryjnych i wykonywanych przez lekarzy obserwowano już od dawna, ale zaskakujące są to rozbieżności.

Oczywiste jest, że jeśli będziemy kogoś leczyć do końca jego życia, to chcemy mieć odpowiednie wyniki badań. Tymczasem badania wykonywane w gabinecie lekarskim dają dużo wyższe wyniki - mówi Arduino Mangoni.

Profesor stwierdził, że należy zastanowić się nad przeprowadzaniem badań w inny sposób. - Obecne wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia nadciśnienia bagatelizują rolę ambulatoryjnego monitorowania. Nie różnicuje się podejścia do różnych grup pacjentów - mówi Mangoni.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: