Największa tama bobrów na świecie. Widać ją z kosmosu

Jest g-i-g-a-n-t-y-c-z-n-a. Udało się ją odkryć dzięki... Google Earth.

Ma ok. 850 metrów długości i jest ponad dwa razy większa niż słynna zapora Hoovera w USA! - Wiele pokoleń bobrów nad nią pracowała, a ona ciągle rośnie - mówi w rozmowie z agencją AFP ekolog Jean Thie, który zlokalizował największą na świecie tamę bobrów .

Gigantyczna konstrukcja położona jest na obszarze Parku Narodowego Bizona Leśnego w kanadyjskiej prowincji Alberta, w praktycznie niedostępnym terenie - bagnistym i gęsto porośniętym lasem.

Z lądu trudno do niej dotrzeć - ale widać ją na zdjęciach satelitarnych. Thie odkrył ją przypadkiem w czasie badań nad zjawiskiem topnienia zmarzliny na północy Kanady.

Największa na świecie tama bobrów - fot. za maps.google.com

Największa na świecie tama bobrów - fot. za maps.google.com

Obserwacje pracowników parku prowadzone przeprowadzone później z helikoptera potwierdzają, że budowla musiała narastać przez lata. Bobry rozpoczęły prace nad gigantyczną budowlą prawdopodobnie jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku - przypuszcza Thie.

- Nowa tama miałaby wiele świeżych gałęzi. A na tej rosną trawy i jest bardzo zielona - mówi Mike Keizer, rzecznik parku. Według Jeana Thie bobry najpierw zbudowały główną zaporę i dwie mniejsze po bokach, a później połączyły je w jedną gigantyczną tamę.

Zazwyczaj kanadyjskie bobry budują zapory o długości od 10 do najwyżej 100 metrów. Bardzo rzadko dochodzą do 500 metrów. Poprzedni rekord świata w długości tamy należał do amerykańskich bobrów ze stanu Montana - ich konstrukcja miała 652 metry.

Hal

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: