Urodziny królowej i życzenia od Hillary Clinton. Ale wpadka!

Resort spraw zagranicznych Stanów Zjednoczonych przyznał się do dyplomatycznego faux pas

Departament Stanu przesłał wczoraj do Londynu specjalny list gratulacyjny z okazji 84. urodzin monarchini podpisany przez sekretarz stanu Hillary Clinton . Szefowa amerykańskiej dyplomacji napisała: ''z okazji tego święta składamy hołd Królowej i cieszymy się ze specjalnych związków łączących Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię''.

I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że list został wysłany... za wcześnie. O tydzień. Pałac Buckingham był odrobinę zaskoczony, gdy życzenia dotarły do Londynu.

Oficjalne urodziny królowej będą obchodzone dopiero w przyszłą sobotę. Rzecznik Departamentu Stanu P. J. Crowley oświadczył, że jego resort ''trochę się pospieszył''.

Zaznaczył jednocześnie, że i tak dobrze się stało, że życzenia dotarły do Londynu o tydzień za wcześnie a nie o tydzień za późno. A rzecznik ambasady USA w Londynie przyznał, że ambasada nie sprawdziła dat, w przekonaniu, że zrobił to Departament Stanu.

Urodziny królowej Elżbiety II wypadają faktycznie 21 kwietnia, jednak państwowe uroczystości z tej okazji odbywają się w pierwszą, drugą lub trzecią sobotę czerwca. W tym roku datę urodzin Królowej, które są świętem państwowym w Wielkiej Brytanii, ustalono na 12 czerwca.

Tradycję obchodzenia urodzin dwa razy do roku (prywatnych i państwowych) zapoczątkował w XIX w syn królowej Wiktorii, Edward VII. Urodził się w listopadzie - ale chciał, żeby poddani kojarzyli jego urodziny ze słoneczną pogodą i wychodzili w czerwcu na ulice oglądać organizowaną z tej okazji paradę wojskową.

Hal / IAR

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: