W Zimbabwe piorą brudne pieniądze. Dosłownie - w pralce [ZDJĘCIA]

Pranie trwa tylko 45 minut. Po nim banknoty są jak nowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA PRANIA BRUDNYCH PIENIĘDZY>>>

W afrykańskich slumsach często nosi się pieniądze w butach albo bieliźnie . To powoduje, że banknoty stają się tak brudne, że nie nadają się do użycia. Mieszkańcy Zimbabwe wpadli więc na pomysł, żeby te - dosłownie - brudne pieniądze prać w pralce a potem suszyć na słońcu razem z ubraniami.

Rząd Zimbabwe w zeszłym roku ogłosił dolara amerykańskiego legalnym środkiem płatniczym w tym kraju. Stało się to po hiperinflacji lokalnej waluty w wyniku załamania w krajowej gospodarce. Amerykański Bank Rezerw Federalnych niszczy co roku 7 tys. ton zużytych banknotów . Według statystyk jeden banknot 1-dolarowy jest w użyciu około 20 miesięcy w Stanach, natomiast w Afryce - kilka lat.

Banki w Zimbabwe nie wymieniają zniszczonych banknotów, więc jedyne co pozostaje mieszkańcom - to pranie. Popularne jest delikatne pranie ręczne banknotów w ciepłej wodzie, ale specjaliści twierdzą, że pranie w pralce mniej szkodzi pieniądzom. Nie poleca się natomiast czyszczenia na sucho - powoduje to blaknięcie nadruków na banknotach.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK || WYKOP

Więcej o: