Anonimowy nabywca kupił cały zapas europejskiego kakao

240 tys. ton kakao ma nowego właściciela. Nikt nie wie, kim on jest.

Jak twierdzą specjaliści, jest mało prawdopodobne, żeby tajemniczym kupcem był któryś z potentatów czekoladowych - Nestle albo Kraft. - Dla jednego kupca to za dużo. To naprawdę ogromna ilość - mówi Eugen Weinberg, analityk z Commerzbank. - Możliwe, że to próba wprowadzenia monopolu - dodaje.

Ceny kakao wzrastały od początku roku. Po tym zakupie wzrosły aż o 0.7 proc. To największy wzrost ceny kakao od 1977 . W dodatku w krajach, które są głównymi dostawcami kakao na świecie, Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej, w tym roku zbiory zapowiadają się kiepsko. Na WKS jest zagrożenie powodzią - to kolejny czynnik podwyższający ceny.

Od 2007 roku ceny wzrosły już dwukrotnie. Zmusiło to producentów czekolady do podwyższenia cen i zmiany receptur, tak aby przy produkcji używać mniejszej ilości kakao. Istnieją obawy, że także teraz ceny na rynku surowców mogą wpłynąć na wzrost ceny słodyczy w sklepach, także czekolady mlecznej, która zawiera ok. 25 proc. kakao. W tym kontekście nawet piosenka kabaretu Mumio brzmi smutno.

doro

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: