Kajakiem przez Atlantyk: "Fale wyrzucały nas za burtę"

Płynęli na wariackich papierach i... ustanowili nowy Rekord Guinessa

Brytyjscy wioślarze przepłynęli Ocean Atlantycki w 44 dni, pobijając rekord ustanowiony w 1896 roku przez norweskich rybaków. Załoga łodzi Artemis trafi do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wioślarze, wśród których jest dwóch Szkotów, Irlandczyk i obywatel Wysp Owczych przepłynęli 3400 mil o 11 dni szybciej niż rekordziści sprzed 114 lat.

Wszyscy jesteśmy wycieńczeni tą podróżą - powiedział Kapitan Leven Brown ''The Sunday Telegraph''. - To była wyprawa na wariackich papierach. Wszystko na łapu capu. Mieliśmy dwie wywrotki i dwa razy człowieka za burtą. Zmagaliśmy się z zatruciami pokarmowymi. Czasami to było naprawdę piekło. Cieszę się, że wracam już do domu.

Ich podróż trwała dokładnie 43 dni, 21 godzin, 26 minut i 48 sekund. Musieli zmierzyć się z wiatrem dochodzącym do 45 węzłów i falami wysokimi do dziewięciu metrów - płynąc w niewielkiej łodzi o długości ok. 7 metrów.

AP/onEdition Rekordziści zostali hucznie przywitani w porcie - fot. AP

Do mety w porcie St. Mary na Wyspach Scilly, położonych na zachód od wybrzeży Kornwalii, wszyscy dotarli jednak cali i zdrowi.

maput/IAR

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: