Dziwne potwory z głębin oceanu. Naukowcom "opadły szczęki"

Te kolorowe i dziwne stworzenia ujrzeli po raz pierwszy.

Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu Wiktorii ujrzeli zachwycające widoki na dnie oceanu wokół Indonezji. W czasie trzytygodniowej wyprawy, która zakończyła się 14 sierpnia, odkryli ok. 50 nowych gatunków zwierząt i roślin.

Specjalny robot Little Hercules wyposażony w kamery wysokiej rozdzielczości wykonał 100 tys. zdjęć i nakręcił ponad 100 godzin materiału wideo. Dzięki temu naukowcy mogli "rzucić okiem" na jeden z najbardziej złożonych i najmniej znanych ekosystemów morskich na Ziemi.

- Lilie morskie kiedyś pokrywały dno oceanu, na płyciznach i w głębinach. Obecnie jednak należą do rzadkości. Widziałam je tylko kilka razy w ciągu mojej kariery. A w czasie tej wyprawy byłam zaskoczona, widząc ich różnorodność - opowiada profesor Verena Tunnicliffe.

Wiele z dziwnych i kolorowych stworzeń na zdjęciach naukowcy zobaczyli po raz pierwszy. Pająki morskie, które wcześniej widywali w wodach oceanu mają najwyżej 2,5 cm długości. - Ale te w czasie wyprawy były ogromne. 20 cm lub więcej... - mówi badaczka.

Naukowcy przebadali prawie 54 tys. kilometrów kwadratowych oceanu wokół północnej Indonezji, na głębokości od 240 m do 1,6 km. Jednak potwierdzenie, że niezwykłe zwierzęta i rośliny rzeczywiście należą do nowych gatunków wymaga wnikliwych badań i może potrwać latami.

TEŻ JESTEŚ NA FACEBOOKU? DOŁĄCZ DO FANÓW DESERU>>>

Więcej o: