Mama ważniejsza od taty. "Naukowo udowodnione"

Matki na długo zachowują szczególne miejsce w mózgach swoich dzieci.

Naukowcy zauważyli, że gdy dorosłe osoby patrzą na twarze ich matek, wywołuje to w mózgu reakcję dużo silniejszą, niż gdy patrzą na zdjęcia obcych, a nawet ich ojców.

Za pomocą rezonansu magnetycznego naukowcy u ochotników mierzono aktywność mózgu , gdy pokazywano im zdjęcia ich rodziców, obcych osób i twarze znane z telewizji.

Obrazy matek uaktywniały kluczowe obszary związane z rozpoznawaniem i emocjami. Wyniki badań sugerują, że więź między dzieckiem a matką wytwarza w mózgach skomplikowane i długotrwałe powiązania emocjonalne i poznawcze.

Naukowcy uważają, że wyniki rzucają nowe światło na stopień, w jakim człowieka dotyczy zjawisko ''wdrukowania'' - u wielu gatunków zwierząt młode bardzo silnie przywiązują się do pierwszego stworzenia, które zobaczą po urodzeniu. Dzięki temu mechanizmowi młode podążają za swoją matką i mogą szybko uczyć się na podstawie jej zachowań.

Ludzkie dzieci nie ulegają tak szybkiemu ''wdrukowaniu'', ale wielu naukowców uważa, że więź między matką a dzieckiem może mieć kluczowe znaczenie w późniejszym, a nawet w dorosłym życiu.

- Fakt, że aktywacja mózgu jest obserwowana u dorosłych, którzy od dawna mieszkali z dala od rodziców dowodzi, że to zjawisko ma długofalowe skutki - twierdzi dr Marie Arsalidou z Uniwersytetu w Toronto, w Kanada, która przeprowadziła badania wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Winchester w Wielkiej Brytanii.

- Wydaje się, że nowonarodzony mózg jest jak dysk, który został sformatowany, ale nic do niego jeszcze nie wprowadzono - dodaje.

Więcej o: