Szopka-gigant w Poznaniu. Świebodzin bis?

Chrystus maluśki, ale żłobek największy.

Największy w Europie i prawdopodobnie także na świecie, ruchomy żłobek powstaje w kościele ojców franciszkanów w Poznaniu. Tradycja ta sięga lat 50. W tym roku jednak żłóbek ma być jeszcze bogatszy. Niewykluczone, że w przyszłym roku jego wielkość oceni komisja z Księgi Rekordów Guinnessa.

Żłóbek o wymiarach 14 m szerokości, 16 m wysokości i 27 m głębokości zostanie zaprezentowany podczas pasterki. Pojawi się w nim ok. 200 figur. Największe i najstarsze są figury Świętej Rodziny i dwóch pasterzy; mają ok. 50 lat i są naturalnej wielkości.

- Koncepcja jest opracowywana przez cały rok. Prace rozpoczynają się od klasztornej kuźni, gdzie są wykonywane elementy ruchome. Odlewane są gipsowe figurki, wyrabiane są domki i drzewka. Miesiąc przed świętami w kościele staje potężna konstrukcja; rusztowanie ważące kilka ton . Wciągane jest niebo, powstałe z przeszło 700 metrów bieżących materiału o szerokości 1,5 metra - powiedział o. Leonard Bielecki, rzecznik prowincji św. Franciszka w Poznaniu.

Jak dodał, wystrój żłobka będzie podobny do tego, jaki był w ubiegłym roku. - Staraliśmy się jednak zrobić więcej elementów ruchomych i udoskonaliliśmy technologię tych urządzeń, które napędzają elementy ruchome . Być może w tym roku zdążymy zrealizować nasz zamysł, by przemówili starotestamentowi prorocy; przy dojściu do żłobka będą wygłaszali proroctwo nt. przyjścia Mesjasza na świat - wyjaśnił o. Bielecki.

Zwiedzający szopkę zobaczą na niebie konstelacje gwiazd widzianych z Betlejem w chwili narodzenia Chrystusa . Zdaniem franciszkanów powstająca w Poznaniu konstrukcja to największy na świecie ruchomy żłóbek budowany w kościele.

Podobno źródeł tradycji budowania żłóbków ''należy doszukiwać się w duchowości franciszkańskiej''. Ale jak się ma św. Franciszek do megalomańskiego bicia rekordów Guinnessa?

sza

ZAPRASZAMY NA DESER.PL || FACEBOOK

Więcej o: