340-letnia Biblia Lutra znaleziona w szkolnym sejfie [WIDEO]

Jest w wyjątkowo dobrym stanie. Ilustracje zachowały wszystkie detale.

XVII-wieczna księga została odnaleziona w małej, luterańskiej szkole w Bonduel w stanie Wisconsin. Według badaczy 1500-stronicowa Biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra została wydrukowana w Niemczech w 1670 roku .

Gdy ponad dwa lata temu nauczycielka Debra Court natrafiła na dziwną księgę w starym, szkolnym sejfie, pomyślała, że to po prostu jakaś stara książka. - Szukałam kronik, które chciałam pokazać uczniom. A ona leżała sobie z boku, wciśnięta w kąt - wspominała Court.

Dopiero niedawno zorientowano się, jak bardzo wyjątkowa jest to książka. W końcu pastor  wysłał jej zdjęcia do biblioteki w St. Louis, gdzie potwierdzono, że Biblia jest autentyczna i naprawdę ma 340 lat.

Eksperci twierdzą, że książka jest w stosunkowo dobrym stanie, mosiężne zapięcia są nietknięte, a detale ilustracji zdobiących jej karty zachowały wszystkie detale.

- Za każdym razem, gdy widzę ilustracje takie jak te, myślę o tym, jak dużo pracy i miłości włożył w nie rysownik. Są po prosu piękne - powiedział Lyle Buettner, pracujący w dziale Zbiorów Specjalnych w Seminaryjnej Bibliotece Concordia.

Według Buettnera podobnych kopii jest na świecie tylko czterdzieści, głównie w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Ten egzemplarz pozostanie w Bonduel, gdzie będzie przechowywany w klimatyzowanym pojemniku.

Red. D.

TEŻ JESTEŚ NA FACEBOOKU? DOŁĄCZ DO FANÓW DESERU>>>

Więcej o: