Sekretna receptura Coca-Coli wykradziona. Czy to prawda?

Przepis jest tak tajny, że podobno w jednym momencie znają go jedynie dwie osoby na całym świecie. Przynosi miliardowe zyski korporacji. Stacja Chicago Public Radio podała w programie "This American Life", że weszła w posiadanie legendarnej, oryginalnej receptury odpowiadającej za smak Coca-Coli.

Od samego powstania napoju w 1886 roku, przepis był mocno strzeżony. Jedyna jego oficjalna kopia jest złożona w jednym z amerykańskich banków, a w pamięci przechowują ją (podobno) tylko dwie osoby. Są tak ważne dla korporacji, że zarząd zakazał im podróży jednym samolotem - katastrofa mogłaby oznaczać dla Coca-Cola Company wielomiliardowe straty.

Ile z tego jest prawdą, a ile mitem? Tego nie wiemy. Pewne jest natomiast, że do tej pory nikt nie zdołał wykraść korporacji sekretnej receptury. Byli tacy, którzy zbliżyli się do legendarnego smaku napoju, ale nikomu nie udało się go dokładnie skopiować.

(fot. dailymail) Czy to faktycznie legendarny przepis na Coca-Colę? (fot. za DailyMail.co.uk)

Teraz mają szanse - "This American Life" podało, że odnalazło szczegółowe instrukcje do tego, jak sporządzić napój. Miały one zostać opublikowane w 1979 w jednej z lokalnych gazet wydawanych w Atlancie (stan Georgia), jednak nikt nie zdał sobie sprawy z ich wagi.

Podstawowy przepis do produkcji Coca-Coli:

Ekstrakt z liści koki (6 gramów); kwasek cytrynowy (84 gramy); kofeina (28 gramów); cukier 30 (nie udało się odczytać, czego - ale musi być tego dużo ); woda (8 litrów); sok z limetki (900 ml); wanilia (28 gramów); karmel (42 gramy lub więcej, aby nadać ciemniejszą barwę ).

Dodatkowa receptura "7X" mająca nadawać charakterystyczny smak :

Alkohol (0,23 litra); olejek pomarańczowy (20 kropli); olejek cytrynowy (30 kropli); olejek muszkatołowy (10 kropli), kolendra (5 kropli), olejek neroli (10 kropli), cynamon (10 kropli). Dodawać 56 gram na 16 litrów napoju.

Zaznaczamy, że liczby stanowią przybliżone wartości, powstałe po przeliczeniu jednostek amerykańskich na europejskie.

Według historyka Marka Pendergrasta - który opisał w swoich artykułach szczegółową historię firmy - przepis może być prawdziwą recepturą z 1886 roku. Obecna wersja może być jednak nieco uproszczona. Ponadto ekstrakt z liści koki wedle obowiązującego prawa musi być oczyszczony z substancji narkotycznych zanim zostanie dodany do napoju.

(fot. za ThisAmericanLife.com)

Reporterzy z "This American Life" sporządzili na podstawie przepisu eksperymentalny wywar, rozdając go w jednym z supermarketów. Reakcje klientów były różne, jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że napój jest "bardzo zbliżony" do Coca-Coli.

JAK ZMIENIAŁA SIĘ BUTELKA COCA-COLI? ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Ciekawostką jest, czy z powodu ujawnienia receptury przez dzielnych radiowców pojawią się napoje mające imitować "oryginalną" Coca-Colę. Sam przepis wygląda na dość skomplikowany, a niektóre jego składniki (jak liście koki) są - delikatnie rzecz ujmując - trudno dostępne. Możemy przynajmniej być pewni, że mało kto odważy się na produkcję napoju w domowym zaciszu.

Więcej o: