Tornado ognia podczas pożaru w Budapeszcie. Potęga żywiołu

Podczas gaszenia pożaru fabryki tworzyw sztucznych pod Budapesztem strażakom przyszło zmierzyć się z nietypowym zjawiskiem. Nad płonącymi zabudowaniami ukazało się płonące tornado, które na zdjęciu uchwycił jeden z reporterów.

Wir ognia jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, pojawiającym się wyłącznie w określonych warunkach. Gdy powietrze uchodzi z odpowiednią prędkością z dużego pożaru, może utworzyć tornado, które później zasysa płomienie na kilkanaście metrów w górę.

REUTERS/STR Wir ognia zaobserwowany w Budapeszcie (fot. Reuters)

Najczęściej zjawisko zdarza się w trakcie pożarów lasu, wznosząc się na 10 do 50 metrów, i trwając około kilku minut. Zdarzały się jednak wiry wysokie nawet na kilometr i szerokie na kilkanaście metrów.

REUTERS/STR (fot. Reuters)

Najbardziej śmiercionośny przypadek pojawienia się tornado ognia wydarzył się w roku 1923 w Japonii podczas trzęsienia ziemi w Kanto. Gigantyczny wir spowodował wtedy śmierć 38 tys. ludzi w ciągu 15 minut.

REUTERS/STR (fot. Reuters)

Podczas pożaru w Budapeszcie nikt nie odniósł obrażeń. Skala zjawiska związana była z obecnością w hali produkcyjnej wielu łatwopalnych materiałów związanych z produkcją tworzyw sztucznych.

TOP 5 ciętych tekstów Moniki Olejnik>>

Więcej o: