Pierwszy portret Chrystusa? Leżał w jaskini przez prawie 2000 lat

Na portrecie widać brodatego, młodego mężczyznę z kręconymi włosami opadającymi na twarz. A gdy spojrzy się przy odpowiednim świetle, można dostrzec zarysy czegoś, co przypomina koronę utworzoną z cierni. Prawdopodobnie jest to jeden z pierwszych portretów Jezusa z Nazaretu.

Ołowiane tabliczki z niecodziennym portretem znajdowały się wśród siedemdziesięciu książek znalezionych w jaskini położonej niedaleko Jeziora Galilejskiego. Mierzą od 7x5 cm do 25x20 cm, a każda z nich składa się średnio z czterech kart zamkniętych w tabliczkach spiętych ołowianymi pierścieniami - pisze ''Daily Mail''.

Trójwymiarowy wizerunek widnieje się na obu stronach okładki małej książeczki o wielkości karty kredytowej. Na pierwszej stronie mężczyzna nosi brodę, na ostatniej ma gładkie policzki. Poniżej wyryto linijkę tekstu w starożytnym hebrajskim, którego nie udało się jeszcze odczytać. Za to z innej okładki odcyfrowano napis ''Zbawiciel Izraela'' .

Odkrycia dokonano pięć lat temu w jaskini w wiosce Saham w Jordanii po powodzi, gdy woda odsłoniła wiele nisz, w których ukryte były starożytne książki, zwoje i ołowiane płytki. Szczęśliwym znalazcą i właścicielem skarbu jest beduiński kierowca ciężarówki Hassan Saida . Odmówił sprzedaży antyków, ale zgodził się na wysłanie dwóch książek na badania w Anglii i Szwajcarii.

Więcej szczegółów na stronie Daily Mail .

ZOBACZ ZDJĘCIA LEGENDARNYCH AUT FIATA. Od 1899 do teraz>>>

Więcej o: