Autobus z piekła rodem: ponad 250km/h i wygląd Batmobilu! [ZDJĘCIA]

Nadchodzi konkurencja dla szybkiej kolei? Podczas gdy u nas remontuje się linię kolejową Warszawa-Gdynia do prędkości 160 km/h, Holendrzy wysyłają na targi komunikacyjne superszybki autobus, który może mknąć po szosie o 90 km/h szybciej.

15 metrów długości, 2,5 metra szerokości, 165 centymetrów wysokości. Zabiera 23 pasażerów i kierowcę. Bez problemu rozwija prędkość 250 kilometrów na godzinę, a jak zapewniają twórcy - może pędzić nawet szybciej.

Wyprodukowanie pierwszego egzemplarza kosztowało 13 milionów euro. Jednak w koszta trzeba wliczyć opracowanie kilku projektów, sprowadzenie specjalnych elementów konstrukcyjnych, homologację oraz wynagrodzenia dla pracowników. Według naukowców, produkcja seryjna znacząco obniży cenę tego technologicznego cudeńka.

(fot. Superbus Project)

Specjaliści z Uniwersytetu Technicznego w Delft wskazują na jeszcze jedna rewolucyjną cechę autobusu: podwyżki cen ropy nie wpłyną na cenę biletu, ponieważ maszyna jest zasilana energią elektryczną.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ POJAZDU PRZYSZŁOŚCI >>

Rząd Holandii zakłada, że Superbus będzie jeździł na specjalnym pasie obok autostrady - dużo tańszym niż tradycyjne torowisko. Pierwsza linia ma obsługiwać Drachten, Groningen i Hoogebeen w północnej Holandii. Najpierw jednak pojawi się na targach komunikacyjnych w Dubaju - znając życie, łatwo znajdzie tam potencjalnych nabywców.

 

Czy maszyna pojawi się na polskich drogach - nie wiadomo. Liczymy jednak na inwencję rodzimych przedsiębiorców. Oraz trochę równiejszy asfalt...

''Miasta duchów''. 5 miejsc, które spotkała apokalipsa. Zobacz >>

Więcej o: