Tajemniczy wrak spoczywa u wybrzeży Finlandii. Do kogo należał?

Choć wrak był oznaczony już od ośmiu lat, traktowano go jako niezbyt ciekawe szczątki jednostki handlowej lub rybackiej. Ekipa fińskich płetwonurków odkryła jednak, że to XVIII-wieczny okręt wojenny. Do tego: okręt nieznanego pochodzenia.

Podejrzany wrak spoczywa na głębokości 60 metrów, około 20 kilometrów w kierunku południowym od Helsinek. Gdyby nie grupa nurkowa Badewanne mógłby zostać niezauważony. Tymczasem - jak się okazuje - może to być jeden z ciekawszych zabytków z tej epoki.

Okręt leży na dnie ze stojącymi masztami, jest w dobrym stanie. Na pokładzie do tej pory wisi dzwon okrętowy. Odpadł galion, przedstawiający figurę ludzką, jednak nadal można go znaleźć w pobliżu wraku. Naliczono 6 zachowanych dział - reszta mogła zostać wyrzucona do morza, aby odciążyć tonącą jednostkę.

ZOBACZ ZDJĘCIA TAJEMNICZEGO STATKU >>

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach zatonął. Do tej pory nikt nie zidentyfikował okrętu. Mógł przynależeć do floty angielskiej, duńskiej, pruskiej, rosyjskiej lub szwedzkiej. Finowie przekazali już zdjęcia do muzeów morskich odpowiednich krajów.

Budowle XXII wieku. 8 niesamowitych projektów [ZDJĘCIA] >>

Więcej o: