Wszystkie języki świata narodziły się w Afryce

Ludzka mowa pojawiła się w środkowej i południowej Afryce. Wskazuje na to najnowsza analiza głosek używanych przez ludzi na całym świecie. Wyniki badań publikuje prestiżowy tygodnik Science.

Języki są tak zróżnicowane, że ludzie nie mogą zrozumieć się nawzajem, nawet gdy ich języki należą do tych samych rodzin. I tak np. użytkownikom polskiego i słoweńskiego trudno się skomunikować , mimo że obydwa należą do języków słowiańskich.

Ale wszystkie języki świata, jak dowodzi Quentin Atkinson z nowozelandzkiego Uniwersytetu Auckland, pochodzą z tego samego miejsca na świecie . Atkinson badał tak zwane fonemy , czyli najmniejsze jednostki języka, których odpowiednikami w mowie są głoski. Zanalizował łącznie 504 języki.

Najwięcej interesujących go fonemów miały rejony Afryki na południe od Sahary, najmniej południowa Ameryka i tropikalne wyspy na Pacyfiku, zasiedlone przez człowieka stosunkowo niedawno.

Mapy użycia fonemów zgadzają się z mapami zróżnicowania genetycznego w tych rejonach. Oznacza to, wnioskuje Atkinson, że ludzie zaczęli używać mowy dawno temu w sercu Afryki , a potem przenieśli te umiejętności w inne części świata podczas kolonizowania ich.

Bardzo ciekawe wnioski. Tak ciekawe, że sami nie wiemy, co o nich myśleć.

Więcej o: