Znaleziono największą skamielinę pająka - z czasów dinozaurów [ZDJĘCIE]

Nephila jurassica, bo tak ochrzczono odkryty gatunek, udowadnia, że ten rodzaj pająka jest prawdopodobnie najstarszym na Ziemi. Dotychczas uważano, że żyły one 35 mln lat temu. Ten okaz pochodzi sprzed 165 mln.

Choć może nie robi to na was wrażenia, tym wydarzeniem żyje cały naukowy świat. W Chinach w pyle wulkanicznym znaleziono coś, co niejednego badacza wprowadziłoby w stan ekstazy - idealnie zachowaną skamielinę . Widać nawet sierść (włosy?).

Wykopany osobnik to prawdopodobnie samica. Mierzy ok. 2,5 cm, podczas gdy każda noga ok. 6.3 cm. Budowa jej ciała jest bardzo podobna tej u żyjących obecnie pająków z rodzaju Nephila, znanych z tego, że wiją największe i najładniejsze, bo złote , sieci oraz z łapania nietoperzy i małych ptaków.

Drzewa z koszmaru bojących się pająków. Całe w sieci [ZDJĘCIA]>>>

Gatunek Nephila jurassica najprawdopodobniej zamieszkiwał tereny całej Pangei , czyli superkontynentu, który później podzielił się na siedem mniejszych. Naukowcy są zdania, że pająk rozbiegł się po świecie przed tym rozpadem. Ponieważ obecnie pająki te wybierają ciepłe i wilgotne klimaty tropikalne , przypuszcza się, że miejsce odnalezienia tego osobnika również kiedyś do takich należało.

Co więcej, Nephila jurassica żyła w czasach, kiedy nie było jeszcze ptaków, więc czym zatem się żywiła? Badacze będą teraz zgłębiać, jaki wpływ obecność takiego pająka miała na ewolucję insektów, które już wówczas zamieszkiwały Ziemię.

Naukowcy nie spoczywają na laurach i kopią dalej. Marzy im się odnalezienie również męskiego przedstawiciela tego gatunku . Jeśli różnica w rozmiarach dzisiejszych pająków jest dziedzictwem ich prehistorycznych przodków, to samiec powinien być o wiele mniejszy.

Drzewa z koszmaru bojących się pająków. Całe w sieci [ZDJĘCIA] >>

Więcej o: