Najstarsze drzewo na Ziemi ma prawie 10.000 lat

Tak, rzeczywiście trudno w to uwierzyć, ale naukowcy zrobili badania i zgodnie stwierdzili, że to prawda. Najstarszym drzewem na świecie jest świerk znaleziony w Dalarni, jednym z regionów Szwecji.

Na pierwszy rzut oka, drzewo wygląda jak... drzewo. Ma całkiem świeżo wyglądającą korę i koronę. Jak zatem określono jego wiek? Analizie poddano cztery generacje szyszek i drewna . Wyniki uzyskane w laboratorium na Florydzie pozwalają określić, że system korzeniowy drzewa ma 9550 lat , czyli powstał pod koniec epoki lodowcowej.

Nadal brzmi to dość nieprawdopodobnie. Wyjaśnienie jest całkiem proste. Choć żywotność świerku szacuje się na około 600 lat, może on tworzyć klony . Każdej zimy śnieg spycha najniższe gałęzie na ziemię, a on mogą wytwarzać własny korzeń i łączyć się z macierzystym systemem korzeniowym.

fot za sciencedaily.com

Do tej pory świerki traktowane były jako dość nowe w tych rejonach. Leif Kullmann z uniwersytetu Umea wyjaśnia, jak ważne jest to odkrycie.

- Nasze wyniki pokazują coś zupełnie odwrotnego. Okazuje się, że świerk to jedno z najstarszych drzew.

Zdaniem mężczyzny ten gatunek drzewa iglastego przybył tu najprawdopodobniej z migrującymi ludźmi.

Znaleziono największą skamielinę pająka - z czasów dinozaurów [ZDJĘCIE] >>>

Dotychczasową rekordzistą w kwestii wieku była sosna o imieniu Methuselah. Znajdująca się w kalifornijskich górach biały liczy sobie 4,768 lat i z tego tytułu trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.

JAK ZMIENIAŁ SIĘ Donald Tusk [ZOBACZ TO] >>

Więcej o: