Ślub księcia Alberta [MINUTA PO MINUCIE]

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o książęcym ślubie.

[ODŚWIEŻ]

19.00 Na dziś kończymy, ale zapraszamy na jutro od 16.30 . Będzie wielka feta, suknia ślubna za grube tysiące dolarów i setki gości z całego świata. Oczywiście, wszystko będziemy relacjonowali na żywo.

18.54 Zaraz po ślubie i krótkich pozdrowieniach tłumu świeżo upieczeni małżonkowie udali się na bankiet, by o 20 świętować ze wszystkimi w porcie. O 22 odbędzie się koncert Jean-Michel Jarre'a.

18.41 Książęcy ślub to również problemy.

W Durbanie MKOl miał wybrać gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich 2018, ale ze względu na książęcy ślub wybory przesunięto o jeden dzień . Dlaczego? Książę zaprosił na sobotnią uroczystość 115 członków MKOl, z czego około 50 przyjęło zaproszenie. Jednym z gości będzie Jacques Rogge , zaprzyjaźniony z Albertem szef MKOl.

18.32 Czyżby nowa księżna była onieśmielona widokiem tylu ludzi?

18.26 Charlene wygląda na szczęśliwą. Z grymasu na twarzy księcia Alberta trudno wyczytać, co akurat myśli.

18.22 W końcu jest! Pierwszy pocałunek świeżo poślubionej pary.

18.16 Pierwszy pocałunek oglądano dosłownie wszędzie.

18.09 Przygotowania do dzisiejszych i jutrzejszych uroczystości trwały już od dłuższego czasu. Wnętrze pałacu na pewien czas zmieniło się w wielki plac budowy.

18.02 Monako szaleje z radości:

To małżeństwo dopełni wizerunek księstwa. Pozwoli szerszej publiczności spojrzeć na nie [księstwo] bez uprzedzeń - mówi Michel Bouquier, szef monakijskiej turystyki. - Chcemy zaskakiwać, zadziwiać i dawać przyjemność.

17.56 Zaproszeni na ślub celebryci, politycy i koronowane głowy będą poruszali się po Monako specjalnie na tę okazję przystosowanymi samochodami marki BMW.

 

17.53 Monakijczycy odetchnęli z ulgą . Choć Albert ma już 53 lata, przez długo pozostawał zatwardziałym kawalerem i wiązał się przelotnie z modelkami, aktorkami i zwykłymi śmiertelniczkami. Ma dwójkę nieślubnych dzieci, ale żadne z nich nie ma prawa do tronu, gdyż pochodzi z niezalegalizowanych związków, a Monakijczycy chcą następcy.

17.50 Ślub cywilny odbył się w sali tronowej książęcego pałacu, który jest siedzibą rządzącego rodu Grimaldich. Ceremonia była transmitowana na wielkich telebimach. Gdy Charlene i Albert powiedzieli "tak", tłum na placu przed pałacem głośno wiwatował.

17.44 Pierwsze zdjęcie świeżo upieczonej pary książęcej.

17.41 Suknię, w której południowoafrykańska już księżna wystąpi na jutrzejszej uroczystości zaślubin, do listopada będzie można oglądać w Muzeum Oceanograficznym w Monte Carlo.

Według mediów, suknię z pięciometrowym welonem dla panny młodej zaprojektował Giorgio Armani . Oprócz sukni do muzeum trafi także biały letni mundur, który według Pałacu Książęcego będzie miał na sobie Albert II.

17.36 Dzisiejszą uroczystość para będzie świętowała ze swoimi poddanymi w czasie wspólnej zabawy przy dźwiękach koncertu Jean-Michel Jarre'a .

Ślub to nie wszystko, są jeszcze imprezy okołoślubne. W piątek w czasie jednej z nich wystąpi Jean-Michel Jarre.Ślub to nie wszystko, są jeszcze imprezy okołoślubne. W piątek w czasie jednej z nich wystąpi Jean-Michel Jarre. AP/Claude Paris

17.31 Charlene oficjalnie jest księżną.

17.29 Jest pierwsze zdjęcie!

17.27 Gadżety związane z (przyszłą) książęcą parą rozchodzą się jak świeże bułeczki. Do wyboru pocztówki, znaczki, talerze, kieliszki i wiele, wiele innych.

17. 22 Euronews zapytał przyjaciela pary o przyszłą księżną:

- Charlene jest naturalna, spontaniczna i ma nerwy ze stali. Nie przejmuje się plotkami i będzie idealna w roli księżnej - powiedział Stephane Berne.

17.19 Panna młoda wystąpiła pudrowej błękitnej sukni.

17.17 Właśnie składają przysięgę

17.14 Ślubne menu na razie owiane jest tajemnicą, ale na pewno można spodziewać się czegoś wyszukanego i najlepszej jakości. Za jedzenie odpowiada gwiazda wśród szefów kuchni, Alain Ducasse.

Szef kuchni Alain Ducasse jest odpowiedzialny za menu na książęcym ślubie, więc osobiście sprawdza każdy owoc i warzywo, by nie zdarzyła się żadna wpadka.Szef kuchni Alain Ducasse jest odpowiedzialny za menu na książęcym ślubie, więc osobiście sprawdza każdy owoc i warzywo, by nie zdarzyła się żadna wpadka. AP/Francois Mori 17.09 A co Monakijczycy sądzą o plotkach, które pojawiły się na kilka dni przed ślubem?

Nie znoszę plotek, dajcie im spokój. Oczywiście, że będzie następca, trzeba dać im tylko spokój - mówi Genevieve. - Ludzie mówią to i owo. Prasa za szybko się ekscytuje - dodaje Thierry, pracownik kwiaciarni.

17.03 Obywatele nie mogą się doczekać uroczystości.

Już tak długo czekamy na ślub księcia. Najwyższa pora, by w końcu się zdecydował. Potrzebujemy następcy - powiedziała 81-letnia mieszkanka Monako.

16.55 Książęcy ślub to największe dla Monako wydarzenie od czasów ślubu rodziców księcia Alberta - Grace Kelly i Rainiera III w 1956 roku.

16.52 Przyszła panna młoda była niegdyś zawodową pływaczką. W czasie zawodów odbywających się w 2000 roku w Monako poznała swojego przyszłego męża.

16.45 Życzenia młodej parze przesłał prezydent RPA Jacob Zuma:

W imieniu rządu i obywateli RPA, prezydent życzy, by wszystko, co związane ze ślubem, się powiodło, podobnie jak późniejsze życie jako mąż i żona. Szczególne życzenia dla panny Wittstock, która przygotowuje się do pełnienia książęcych obowiązków - czytamy w oficjalnym komunikacie.

16.39 Wczoraj wieczorem specjalnie dla młodej pary zagrała amerykańska legenda rocka, zespół The Eagles.

Para na koncercie The EaglesPara na koncercie The Eagles fot. Reuters

16.33 Są zalety mieszkania w tak małych państwach. Większość Anglików dałaby się pokroić za zaproszenie na książęcy ślub, ale tu nie ma takiego problemu - wszyscy dorośli obywatele z Monako otrzymali osobiste zaproszenia na poczęstunek po dzisiejszej uroczystości.

W menu grill i szampan!

16.25 Na przekór plotkom, że ślub może nie dojść do skutku, przyszli małżonkowie cały czas trzymali się za ręce. Zresztą, zobaczcie sami >>>

Para na koncercie The EaglesPara na koncercie The Eagles fot. Reuters

16.20 Koszt zorganizowania tak wielkiej i pełnej przepychu uroczystości to 65 milionów dolarów.

16.12 A tak przyszła księżna wyglądała w szkole podstawowej:

Pierwsza z prawej w drugim rzędzie.

16.06 A co u młodej pary? Wygląda na to, że póki co w porządku. Po rewelacjach ostatnich dni wiele osób zastanawiało się, czy do ślubu w ogóle dojdzie. Panna młoda miała podobno próbować uciec do rodzinnego RPA, ponieważ dowiedziała się o kolejnym nieślubnym dziecku swojego przyszłego męża.

On wszystkiemu zaprzeczył, a Charlene została doprowadzona do pałacu przez policję.

16.00 Monako już od dłuższego czasu przygotowuje się do uroczystości. Na każdym kroku widać, że dzisiejsza data jest jedną z najważniejszych w kalendarzu tego malutkiego państwa.

Para na koncercie The EaglesREUTERS/ERIC GAILLARD

15.52 Ślub za godzinę. Zaczynamy.

Punktualnie o 17 rozpoczną się uroczystości w Monako. Książę Albert, obecny władca monarchii, weźmie za żonę byłą pływaczkę i modelkę z RPA, Charlene Wittstock. Dzisiaj odbędzie się ślub cywilny, natomiast jutro kościelny.

Swoją obecność potwierdzili znani politycy oraz celebryci z całego świata.

Ślub Alberta. Skandale. Plotki. Ciekawostki. >>

Więcej o: