Naukowcy odkryli czemu służy seks. Walce z...

Co najmniej od czasów Darwina naukowcy zastanawiali się dlaczego zwierzęta rozmnażają się płciowo, a nie np. przez pączkowanie. Czyli, inaczej mówiąc, po co zwierzętom seks, skoro inne organizmy z rozmnażaniem radzą sobie w pojedynkę?

Teraz już wiemy: naukowcy dowodzą, że rozmnażanie płciowe pomaga walczyć z pasożytami - pisze ''The Telegraph''.

Biolodzy z Uniwersytetu Indiana przeprowadzili eksperyment, w którym poddali inżynierii genetycznej pewien rodzaj robaków i podzielili je na dwie grupy. Jedna z nich mogła rozmnażać się tylko płciowo, a druga przez samozapłodnienie.

W kolejnym kroku naukowcy wystawili je na działanie szkodliwych bakterii. Robaki powstałe w wyniku kopulacji przetrwały ten atak, podczas gdy robaki obojnacze bardzo szybko zginęły.

- Nasza hipoteza przewiduje, że seks powinien pozwolić żywicielom pasożytów uniknąć zakażenia, podczas gdy samozapłodnienie może zwiększać ryzyko infekcji - powiedział prowadzący badania Curtis Lively.

"Walka pomiędzy żywicielami a ich pasożytami tłumaczy istnienie samców." - podsumował naukowiec. A my dodajemy: jeśli nie istniałyby pasożyty, nie mogłyby również istnieć samice.

Rekin, filiżanka, lodowiec - zobacz niezwykłe uliczne iluzje optyczne [ZDJĘCIA]

Więcej o: