Nad Lubelskiem przeszły gwałtowne burze. Z nieba runął grad wielkości nakrętek

Gwałtowne burze w Polsce coraz częściej owocują gradobiciem. Niestety zdarzają się kulki, które osiągają niebezpieczne rozmiary, jak te, które spadły w województwie lubelskim.

Pogoda na przełomie wiosny i lata potrafi płatać figle. Upały przeplatają się z ulewami i gwałtownymi burzami. W województwie lubelskim poza deszczem spadł również grad. I to jaki. 

Na Twitterze meteoprognoza.p pojawiło się zdjęcie gradu, który spadł wczoraj w Latyczowie koło Krasnegostawu. Wielkość kulek można porównać do zakrętek od butelek. 

Taka wielkość gradu może już stanowić niebezpieczeństwo dla przechodniów. Kulka lecąca z nieba z dużą prędkością może spowodować także liczne szkody w instalacji, zniszczyć auta czy budynki.

Jak podaje Dziennik Wschodni, strażacy z powiatów krasnostawskiego i chełmskiego kilkanaście razy interweniowali po ostatnich silnych burzach. Wezwania dotyczyły głównie podtopionych budynków czy połamanych drzew utrudniających przejazd na drogach.

Jak zachować się podczas gwałtownej burzy?

Pioruny zwykle uderzają w najwyższe obiekty, dlatego podczas burzy nie wolno chować się pod drzewami. Unikaj też słupów i linii wysokiego napięcia. Gdy jesteś na otwartej przestrzeni, kucnij ze złączonymi nogami. Jeśli podróżujesz autem, ogranicz prędkość. Jeśli będzie jechał rowerem, natychmiast z niego zejść.

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Gwałtowne zmiany w pogodzie dotarły także do Polski. Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy z piorunami?

Więcej o: