Czy wiesz, do czego służą "te małe guziczki" w twoich dżinsach? Pełnią jedną ważną funkcję

Zastanawialiście się kiedyś, czemu służą te niepozorne elementy?

Metalowe nity nie znalazły się przy dżinsach przypadkowo. Nie pełnią też jedynie funkcji estetycznej. Zaczęto je stosować przy spodniach z tego materiału z bardzo prostego powodu.

Początkowo dżinsowe spodnie nie były aż tak wytrzymałe, jak oczekiwano. Były one używane przez pracowników fizycznych lub poszukiwaczy złota. Warunki pracy sprawiały, że spodnie często ulegały zniszczeniom.

Jeansy z nitamiJeansy z nitami pixabay.com

Według anegdoty podanej przez Independent, w 1870 roku żona pewnego robotnika poszła do krawca Jacoba Davisa i spytała, czy nie dałby rady stworzyć dżinsów, które nie rozrywałyby się tak łatwo.

Pan Davis wpadł na pomysł, żeby w najbardziej narażonych na przerwanie miejscach, takich jak kieszenie, założyć nity, które wzmocnią szwy.

Nitowane spodnie stały się prawdziwym hitem wśród ogarniętych gorączką złota robotników, dlatego pan Davis w krótkim czasie zaczął szukać partnera biznesowego.

Stał się nim Levi Strauss, od którego Jacob Davis kupował materiał na spodnie.

Jacob Davis i Levi StraussJacob Davis i Levi Strauss fot. Jacob Davis | Levi Strauss

Panowie opatentowali pomysł 20 maja 1873 roku. I to tę datę możemy uznawać za początek dżinsów, jakie znamy i jakie potem podbiły cały świat.

Więcej o: