"Ostatnia góra" - premiera dokumentu o tragedii na Nanga Parbat

4 października do kin wchodzi dokument "Ostatnia Góra" w reżyserii Dariusza Załuskiego. Opowiada on o przebiegu akcji ratunkowej, przeprowadzonej dla himalaistów Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza, którzy podjęli próbę zdobycia Nanga Parbat.
Zobacz wideo

"Ostatnia góra" została już zaprezentowana na festiwalach filmowych takich jak Millenium Docs Against Gravity, Festiwalu Dwa Brzegi czy na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Polski Związek Alpinizmu uznał produkcję na najlepszy dokument ukazujący ekstremalne sytuacje, w jakich potrafią znaleźć się himalaiści.

"Ostatnia góra" w kinach już od 4 października - kulisy najbardziej dramatycznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat

Od 4 października film wyświetlany będzie także w polskich kinach. "Ostatnia Góra" zaczyna się od prezentacji grupy wspinaczy, którzy chcą dokonać zimowego wejścia na K2. W grupie tej są Adam Bielecki, Maciej Bedrejczuk, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Pawlus, Piotr Tomala, Denis Urubko, Krzysztof Wielicki. Dodatkowo z nimi wspina się filmowiec Dariusz Załuski, który ma na swoim koncie takie filmy jak "Two on K2", "Annapurna na lekko" czy "Everest. Przesunąć horyzont".

 

Plan zdobycia K2 przerywa informacja z Nanga Parbat. Do himalaistów dociera informacja o kolegach, Elisabeth Revol i Tomaszu Mackiewiczu, którzy utknęli na tej górze. Grupa postanawia zrezygnować z historycznego wejścia na K2 i udaje się w akcję ratunkową. "Ostatnia góra" przybliża nas do tego, jak wyglądała próba pomocy, którą śledziły media na całym świecie.

Więcej o: