Dziś Światowy Dzień Zwierząt. Tego dnia warto zatroszczyć się nie tylko o swojego pupila

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Właściciele kotów, psów, żółwi, rybek, koni, papug i wszelkich innych zwierzaków rozpieszczają dziś swoich pupili bardziej niż w pozostałe dni roku. Tego dnia warto pamiętać także o zwierzętach bezdomnych, dzikich oraz rzeźnych, które również mają swoje potrzeby i prawa.
Zobacz wideo

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, ponieważ w Kościele katolickim wspomina się tego dnia św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to zostało ustanowione w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Od tamtej pory dzień 4 października rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października.

Dziś Światowy Dzień Zwierząt. Organizacje pozarządowe zachęcają do adopcji i zmiany diety

Celem Światowego Dnia Zwierząt jest uświadamianie ludziom, że zwierzęta to istoty żywe, które myślą, czują i mają swoje prawa. Święto to celebrowane jest przede wszystkim przez organizacje pozarządowe zajmujące się ekologią, opieką nad zwierzętami i dbaniem o dobrostan przyrody. Wiele z nich namawia tego dnia do adopcji bezpańskich psów i kotów, angażowania się w ochronę środowiska naturalnego czy przejścia na dietę wegetariańską lub wegańską. 

Ruszyła akcja "Adoptuj Pszczołę". To już siódma edycja tego projektu

Na dzień przed Światowym Dniem Zwierząt ruszyła akcja "Adoptuj Pszczołę" organizowana przez Greenpeace. Biorąc udział w tej akcji, można zaadaptować pszczołę wirtualnie, wpłacając datek. Zebrane pieniądze przeznaczane są m.in. na budowę pszczelich hoteli, tworzenie łąk i ogrodów przyjaznych zapylaczom i inne działania mające na celu odbudowę populacji pszczół w Polsce.

Więcej o: