Kiedy sadzić piwonie i jak to robić? Dzięki tym poradom rośliny będą pięknie kwitły

Piwonia uprawiana jest jako roślina ozdobna na całym świecie. Również w naszych ogrodach cieszy się sporą popularnością. Jest długowieczna, przy odpowiedniej pielęgnacji może rosnąć w ogrodzie nawet przez 20 lat. Kiedy sadzić piwonie i jak o nie dbać?

Piwonie, zwane też peoniami, charakteryzują się pięknymi kwiatami. Roślina ta znana jest od wieków. W starożytności wierzono, że odpędza złe moce i duchy oraz chroni przed koszmarami. Niektóre odmiany, w tym piwonia lekarska, stosowane są w medycynie. Uprawa tej rośliny w ogrodzie nie jest trudna, choć warto zapoznać się z podstawowymi wymaganiami i poradami dotyczącymi pielęgnacji. Dzięki temu upewnimy się, że piwonia będzie pięknie kwitła.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Kiedy sadzić piwonie? Odpowiednie stanowisko jest kluczowe

Dziesiątki odmian peonii mają jedną cechę wspólną. Są nią piękne kwiaty. Zanim zdecydujesz się jednak za posadzenie tej rośliny, sprawdź, jakie ma wymagania. Piwonia potrzebuje sporej ilości miejsca. Jedna peonia potrzebuje ok. pół metra kwadratowego. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione i osłonięte od wiatru. Ważne, by przynajmniej przez połowę dnia skierowane było na nie słońce. W miejscu, w którym posadzisz piwonię, zimą nie może stać woda. Piwonia najlepiej czuje się w żyznym i wilgotnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Nie sadź jej w towarzystwie innych roślin, szczególnie bylin.

Kiedy sadzić piwonie? Najdogodniejszym terminem jest przełom sierpnia i września. Możesz je sadzić również wczesną jesienią. Jeśli zrobisz to zbyt późno, roślina może nie zdążyć się odpowiednio ukorzenić przed zimą. Peonię sadź płytko, na głębokość ok. 3-4 centymetrów. Po posadzeniu musisz uzbroić się w cierpliwość. Aklimatyzacja piwonii może trwać nawet 3 lata. Dopiero po tym czasie pokaże swoje prawdziwe piękno.

Kiedy przesadzać piwonię i jak ją rozmnażać?

Choć roślina ta nie lubi przesadzania, nie oznacza to, że trzeba tego unikać. Może to być konieczne, jeśli u starszej rośliny zauważymy ograniczenie kwitnienia. Najlepiej przesadzać piwonie od połowy sierpnia do końca września. To też najlepszy termin na rozmnażanie rośliny. Pamiętaj jednak, by miała co najmniej 5 lat. Peonię rozmnaża się przez podział karp. Ostrożnie wykop roślinę, uważając, by nie uszkodzić korzeni. Następnie przy pomocy ostrego noża podziel karpę tak, by każda z nich miała przynajmniej 3 pąki.

Pamiętaj, by w sezonie wegetacyjnym regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty i systematycznie podlewać piwonię. Stosuj też odpowiednie nawozy.

Więcej o: