Jak i kiedy przesadzać róże? Pamiętaj o kilku prostych zasadach, a kwiaty znów bujnie zakwitną

Jak i kiedy przesadzać róże? Piękne rośliny nie lubią przeprowadzek, a ich delikatny system korzeniowy można łatwo uszkodzić. Aby zrobić to bezpiecznie, musisz pamiętać o kilku zasadach. Oto sprawdzone triki na bujne i zdrowe kwiaty.

Przesadzanie krzewów różanych, zwłaszcza tych starszych, wiąże się ze sporym ryzykiem. Sporo poradników tego odradza, proponując w zamian zakup nowych sadzonek. Jednak stosując się do tych kilku banalnych zasad, bez problemu przeniesiesz nawet najstarsze krzaki. Jak i kiedy przesadzać róże? Oto kilka prostych trików.

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Kiedy przesadzać róże? Termin jest bardzo ważny

Róże można przesadzać tylko na wiosnę i jesienią, jednak o wiele lepiej jest to robić w drugim terminie. Dlaczego? Przede wszystkim jest to okres zaraz po zakończeniu wegetacji. To właśnie wtedy rośliny najlepiej znoszą przenosiny. Ponadto, kwiaty przesadzane od października do pierwszych przymrozków o wiele szybciej się zregenerują i zaczną kwitnąć już wczesną wiosną. 

Jeśli koniecznie musisz przenieść róże na wiosnę, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim bardzo ostrożnie wykopuj kwiaty. Szeroko okop roślinę i wyjmij ją razem z jak największą bryłą ziemi. Po wydobyciu korzeni sprawdź, ile z nich nadaje się do ponownego zasadzenia. Koniecznie odetnij zbyt stare lub chore elementy. Przenieś róże w słoneczne i przewiewne miejsce o stosunkowo żyznej gleby. Wykop szeroki dołek i delikatnie włóż do niego roślinę. Po przykryciu jej ziemią zasyp ją także korą. W ten sposób zabezpieczysz je przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi.

Ketmia — róża chińska. Jak dbać i przesadzać roślinę?

Róża chińska jest niezwykle delikatna roślina, dlatego trzeba być ostrożnym nie tylko podczas jej przesadzania, ale i pielęgnacji. Kwiaty wymagają stale wilgotnego podłoża i dużej wilgotności powietrza. Z tego powodu, tak jak w przypadku innych gatunków róży, dobrze jest przesadzać ją jesienią. Lubią stanowiska jasne, ale nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przenosząc młode kwiaty, należy przyciąć wierzchołki ich pędów, w celu rozkrzewienia. W zimę wystarczy je podlewać raz w tygodniu, a w cieplejszych okresach trzeba przynajmniej dwa razy w tygodniu. 

Więcej o: