Co można sadzić we wrześniu? Poznaj jesienny kalendarz ogrodnika

Wrzesień to nie tylko idealna pora na przygotowywanie ogrodu do nadejścia jesieni. To również moment na zasadzenie niektórych roślin. Sprawdź, jakie kwiaty sadzić we wrześniu i jakie rośliny możesz zacząć uprawiać wczesną jesienią.

Wrzesień kojarzy się raczej z końcem lata, powolnym przygotowywaniem się na nadejście zimy i z sadzeniem kwiatów, które kwitną wczesną wiosną. Ale nie tylko. Jakie rośliny warto zacząć uprawiać w ogrodzie jesienią?

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jakie kwiaty sadzić we wrześniu? Pamiętaj o terminie, by cieszyć się nimi na wiosnę

Wrzesień jest najlepszym miesiącem na zasadzenie w ogrodzie kwiatów, które kwitną wiosną. Mowa o:

  • narcyzach,
  • przebiśniegach,
  • zawilcach,
  • śnieżnikach,
  • cebulicach,
  • hiacyntach,
  • krokusach wiosennych,
  • liliach,
  • tulipanach.

Początek miesiąca to ostatni moment na posadzenie piwonii. Inne byliny, które możesz zacząć uprawiać we wrześniu, to rudbekie, liliowce czy jeżówki. Lawendę, chabry, nagietki czy maki polne możesz spokojnie wysiać we wrześniu lub na początku października.

Pamiętaj, by w sklepie wybierać zdrowe i odpowiednio duże cebulki bez uszkodzeń czy oznak gnicia. Cebulki sadź piętkami do dołu i na głębokości wynoszącej trzykrotność wysokości sadzonki. Jako pierwsze, już na początku miesiąca, do ziemi powinny trafić te kwiaty, które kwitną na samym początku wiosny.

Co jeszcze warto uprawiać we wrześniu? Kiedy sadzić borówki, truskawki czy drzewa owocowe?

Przełom lata i jesieni to dobry moment na posadzenie truskawek czy poziomek. Jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić borówki, to właśnie wrzesień jest odpowiednią porą. Im wcześniej to zrobisz, tym więcej czasu rośliny będą miały na ukorzenienie i przygotowanie na nadejście przymrozków. Wrzesień to też dobry moment na posadzenie drzew owocowych, jak jabłoń, grusze czy śliwy.

Co jeszcze warto zrobić w ogrodzie? To czas na przesadzenie krzewów i drzew, w szczególności tych, które rosną w pojemnikach lub nie zrzucają liści na zimę, jak bukszpany, tuje czy mahoń. Wrzesień to też pora na założenie wrzosowiska. Wybieraj odmiany wieloletnie i odporne na mróz. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie wrzosów, pamiętaj, że krzewy te wymagają kwaśnej gleby.

Poza sadzeniem roślin zadbaj też o uporządkowanie ogrodu. Usuń przekwitłe części roślin, przytnij krzewy i odchwaść grządki. 

Więcej o: