Wsyp do butów sodę oczyszczoną, a nie pożałujesz. Dzięki temu uciążliwy problem zniknie

Soda oczyszczona to prawdziwy skarb. Przydaje się w kuchni, codziennych porządkach, a nawet w pielęgnacji roślin. Jej właściwości możesz również wykorzystać do odświeżenia obuwia. O co chodzi? Sprawdźmy.

Nieprzyjemny zapach unoszący się z obuwia to niestety częsty problem. Powodem jest najczęściej pot wydzielany przez stopy i gromadząca się we wnętrzu obuwia wilgoć. Wymiana wkładek czy pranie nie zawsze pomaga, często jest też niemożliwe. Na szczęście istnieją domowe sposoby. Jeden z nich wykorzystuje sodę oczyszczoną.

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z butów? Wypróbuj sodę oczyszczoną

Regularna zmiana skarpetek, wietrzenie butów, mycie stóp i odpowiednie obuwie dostosowane do pogody czy warunków w pracy mogą pozwolić uniknąć brzydkich zapachów. Zdarza się jednak, że to nie wystarcza. Nie wszystkie buty możesz wrzucić do pralki. Czasem zresztą nawet pranie nie pomaga. Co wtedy? Warto sięgnąć po sodę oczyszczoną.

Produkt ten doskonale pochłania zapachy i wilgoć. Pomoże też pozbyć się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń. Wystarczy, że wsypiesz łyżkę sody do wnętrza buta i pozostawisz na 24 godziny. Po tym czasie wytrzep buty i pozbądź się resztek. Oprócz sody podobne działanie mają sól, mielone ziarna kawy czy talk.

Jak odświeżyć wnętrze butów? Wypróbuj domowej roboty zapach

W pozbyciu się nieprzyjemnej woni pomoże również domowej roboty odświeżacz. Pochłonie on wilgoć i brzydki zapach. A przede wszystkim sprawi, że buty będą pięknie pachnieć. Do jego wykonania potrzebujesz:

  • Czarnej herbaty, najlepiej granulowanej,
  • Pary starych skarpetek z cienkiego materiału,
  • 2 gumek recepturek,
  • Olejku eterycznego,
  • Suszonych kwiatów, choć nie jest to konieczne.

Do wnętrza skarpetek wsyp herbatę, dodaj olejek zapachowy i płatki kwiatów. Wymieszaj i zawiąż przy pomocy gumek recepturek. Tak przygotowane woreczki zapachowe umieść we wnętrzu butów i pozostaw na całą noc lub 24 godziny. Odświeżacz możesz również powiesić w szafie lub włożyć do komody.

Więcej o: