Najczęściej popełniane błędy podczas sprzątania? Jest ich aż pięć!

Podczas sprzątania liczą się przede wszystkim dwie rzeczy: efektywność i dokładność. Wystarczy znać kilka prostych zasad, aby zdecydowanie szybciej uporać się z domowymi porządkami. Oto 5 najczęstszych błędów podczas sprzątania. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Mylić się, rzecz ludzka, jednak chyba każdy z nas chce popełniać jak najmniej błędów. Dotyczy to także takich czynności jak sprzątanie. Drobne pomyłki mogą sprawić, że nie będziesz zadowolony ze swojej pracy. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać podczas domowych porządków. 

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Najczęstsze błędy podczas sprzątania. Jak ich uniknąć?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas sprzątania jest niewłaściwy dobór środków. Wiele osób, zaraz po znalezieniu detergentu, który świetnie poradził sobie z jednym rodzajem zabrudzeń, zaczyna używać go do czyszczenia "wszystkiego". Niestety, substancja, która poradzi sobie z każdą plamą, po prostu nie istnieje. Pamiętaj, że różne powierzchnie wymagają użycia innych środków. Płyn do mycia mebli nie nadaje się do czyszczenia elektroniki. Co więcej, chemikalia zawarte w tego rodzaju detergentach mogą uszkodzić sprzęt lub całkowicie go zepsuć. 

Podobna zasada dotyczy ciepłej wody używanej do sprzątania. Praktycznie w każdym przypadku wyższa temperatura sprawdzi się lepiej. Nie dość, że zwalczy niektóre bakterie, to w dodatku skuteczniej pozbędzie się tłustych plam i zaschniętych zabrudzeń. Z tego powodu używaj zimnej wody tylko do zmywania detergentów.

Błędy podczas czyszczenia okien i dywanów. Nigdy tego nie rób! 

Najwięcej błędów przytrafia się podczas czyszczenia okien i dywanów. Sprzątanie obu tych powierzchni wiąże się z kilkoma zasadami, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim nigdy nie myj szyb w słoneczny dzień. Wyższa temperatura szybciej wysusza detergenty, przez co na szkle mogą pojawić się nieestetyczne smugi. Co gorsza, promienie słoneczne znacznie utrudniają dostrzeżenie tych śladów. Z tego powodu najlepiej, jeśli zabierzesz się za mycie okien późnym popołudniem lub wieczorem. 

Sprzątanie dywanu również potrafi być trudniejsze, niż się to wydaje. Co robić, gdy coś na niego wylejemy? Przede wszystkim nie zabieraj się bezpośrednio za szorowanie jego włosków. O wiele lepszym sposobem na wywabienie plamy jest położenie na niej ręcznika papierowego. W ten sposób wchłoniesz nadmiar wilgoci. Następnie przepierz zabrudzone miejsce - wystarczą do tego płatki mydlane i odrobina sody oczyszczonej. Zamiast szorować zabrudzoną powierzchnię, pamiętaj o tym prostym sposobie

Więcej o: